"Битка за инвестицията на века - 10 милиарда евро", пише днес в заглавие румънският вестник "Адевърул" и отбелязва в материала си, че австрийската компания "Фьост Алпине" планира да строи металургичен мегакомбинат върху площ от хиляда хектара в България, Румъния или Украйна, като стойността на инвестицията е между шест и 10 милиарда евро, а наетите на работа хора ще бъдат 10 хиляди души.

Екип на австрийската компания пристигна вчера в Букурещ, за да събира данни, касаещи бъдещото местоположение на комбината, който австрийците искат на построят на Черно море. Тяхното посещение става само две седмици, след като вицеканцлерът и финансов министър на Австрия Вилхелм Молтерер беше в Румъния. Тогава той се срещна с премиера Калин Попеску Таричану, а сред обсъжданите теми беше и проектът на "Фьост Алпине".

От започналите вчера разговори в румънското министерство на икономиката стана ясно, че инвеститорът е набелязал три възможни места в Румъния за построяването на комбината. Австрийците ще вземат под внимание и три местонахождения в Украйна и две в България - всички на Черно море. От всички осем възможни места за строеж на комбината до средата на годината трябва да останат три за окончателен анализ, като е възможно и трите да са в една и съща държава.

Досега "Фьост Алпине" е купила няколко румънски компании в Сату Маре и Бузъу и има обслужващ център в Гюргево. Сред предимствата на Румъния за привличане на тази инвестиция са, че страната има най-голямото пристанище на Черно море, плавателния канал Дунав-Черно море, както и традициите в металургията, пише "Адевърул", но отбелязва, че държавата не разполага със собствена площ, подходяща за строеж на комбината.

Освен това в Румъния се повиши и цената на труда, посочва изданието. Като предимства за България вестникът е посочил, че страната се е доказала като "по-агресивна" в привличането на инвестиции, а недостатъкът е, че не разполага с мащабна пристанищна инфраструктура.

Предимството на Украйна е, че държавата разполага с подходящи терени, а недостатъкът е несигурността в държавите извън ЕС.