Нетната имиграция в Швейцария се повишава през миналата година, сочат официалните данни, публикувани преди провеждането на референдум, насрочен за май, който трябва да реши дали страната да прекрати споразумението за свободно движение на граждани на Европейския съюз.

Имиграцията през миналата година е довела до нетно увеличение на населението с 55 хил. души, сочат данните на Държавния секретариат по миграцията на Швейцария.

Чужденците в страната вече възлизат на 2.1 млн. души, което е около ¼ от 8.5-милионното население на Швейцария.

Нетната имиграция от страните-членки на ЕС и страните от Европейската асоциация за свободна търговия, като Исландия, Норвегия и Лихтенщайн, е скочила с близо 32 хил. души, главно българи и румънци, които се възползваха от пълното отваряне на швейцарския трудов пазар за тях през юни миналата година, предава Reuters.

На фона на тези данни, най-големите групи чужденци, които живеят в Швейцария, са от Италия, Германия, Франция, Португалия и Косово.

В предстоящия референдум, насрочен за 17 май, гласоподавателите ще решават дали Швейцария трябва да си върне контрола над миграцията, дори и на цената да се откаже от споразумението за свободно движение на хора с ЕС, което влезе в сила през 2007 г.

Референдумът в рамките на швейцарската система за директна демокрация бива сравняван с брекзит във Великобритания.

Референдумът отразява безпокойството в страната от притока на чужденци. Но от друга страна, налагането на ограничения за граждани на ЕС би нарушило двустранните споразумения, които осигуряват достъп на Швейцария до единния пазар на ЕС - генераторът на швейцарската икономика, която разчита изключително много на износа.

Събитието, което може да разтърси финансовите пазари в ЕвропаПрез тази седмица се случи нещо, което остана незабелязано от широката аудитория, но крие възможност за сериозни сътресения на финансовите пазари в Европа

Повечето граждани на Швейцария не подкрепят идеята за захвърляне на свободното движение на хора, сочи анкета от този месец.

Кампания, която се противопоставя на предложенията в референдума, е приоритет за швейцарското правителство, което се опитва да постави взаимоотношенията на страната с Брюксел на ново ниво.

ЕС иска от Швейцария да приеме правилата на единния пазар на ЕС, както и да създаде по-ефективна платформа за разрешаване на диспути.

Швейцарското правителство обаче бави вземането на решене, докато се опитва да изгради консенсус на местно ниво как да се процедира. Гласуването през май може да забави допълнително този процес.