Мнозинството от българите не са съгласни от допълнителни лишения заради кризата. Това показват данни от национално представително проучване на общественото мнение на институт "Отворено общество" през март т.г.

Изследването е за нагласите на хората за икономическата ситуация в България и публичните политики в условия на икономическа криза. Над 85% от анкетираните отговарят отрицателно на въпрос, дали биха се съгласили доходите им да намалеят с 5%, за да се избегне задълбочаването на икономическата криза в България.

Близо две трети от анкетираните определят положението в страната като непоносимо и казват, че тяхното финансово състояние през последните 12 месеца се е влошило, и че са засегнати от кризата.

Въпреки това около 50% от българите очакват през следващите 12 месеца икономическата ситуация в страната да се стабилизира и да започне да се подобрява. Данните показват, че постепенно пред хората намалява и страха от увеличаване на безработицата.

През март около 29% от анкетираните изразяват очакванията, че безработицата ще се увеличи, докато през същия месец на миналата година от това са се страхували 48% от хората.

Въпреки финансовата криза в съседна Гърция, доверието в България в банковата система остава стабилно, както и доверието в българския лев. Намалява процента на хората, които желаят бързо преминаване от лев към евро в България. Около две трети от хората имат големи проблеми да обслужват кредитите си, като за една трета от тях този проблем е ежемесечен, и процентът им нараства.

Общественото мнение е поляризирано по отношение на антикризисните мерки на правителство. За последните 5 месеца българските граждани са се информирали за антикризисните мерки на правителството. Това е довело и до три пъти нарастване на неодобрението на хората. Мерките се радват на одобрение на 31% от анкетираните, докато 30% не ги одобряват, около 25% от хората смятат, че никакви мерки не са предприети.

С най-силна подкрепа се ползват идеите за намаляване на данъците и осигуровките - 70%, държавните служители сами да поемат осигуровките си - 60%, както увеличаване на акциза на алкохола и цигарите- 51%. Най-малка подкрепа среща предложението за намаляване на пенсиите- 9% и за увеличаване на ДДС и плоския данък - 12%.

Според директорът на институт "Отворено общество" Георги Стойчев в изследването се казва, че колкото повече хора са засегнати от една мярка, толкова по-малка е подкрепата за него. Това показва за липса на солидарност сред обществото.

Според анкетираните в последните 12 месеца, най-голям напредък България е постигнала във вътрешния ред и сигурност. За последните шест месеца двойно се е увеличил и процента на хората, които са недоволни от това, как се развива страната при управлението на Бойко Борисов. През март 41% от анкетираните смятат, че като цяло България се развива към по-добро при това управление, а 32% смятат, че страната се развива към по-лошо. През март миналата година процентът на скептиците е бил около 15.

Източник: БГНЕС