На 6 септември България отбелязва Деня на Съединението. Тази година се навършват 137 години от обединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България получава автономия, като васално княжество на Османската империя, а Източна Румелия, която включва по-голямата част от днешна Южна България остава в пределите на империята. Така страната се оказва разделена на две части, а българското население, останало под османска власт, се стреми към обединяване с освободените българи.

През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се заема със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват комитети „Съединение”.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич и е създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.

Пловдив попада в класация на най-добрите градове за пътешественициГрадът е посочен като отличен избор за хора, които се интересуват от изкуство и култура


И тази година, по традиция, центърът на тържествата е в Пловдив, но празничният ден е под знака на съпричастност с пострадалите от наводненията в Карловско и в село Трилистник.

Вече са организирани няколко кампании за дарения за семействата, останали без дом. Включиха се и украински доброволци.

Музеите в София ще работят със стандартно работно време на днешния празничен ден.

Националният военноисторически музей е подготвил безплатен тематичен тур от 11 до 14 часа. Посетителите ще имат възможност да се върнат 137 години назад и да се запознаят с вещите и историите, които пазят спомена за Съединението. Сред интересните експонати са параден мундир и калпак със султан, пушка “Хенри-Мартини” и револвер “Уебли-Прайс” на княз Александър І; отличия, калпак и грамота на майор Райчо Николов, член на Временното правителство; униформа на сержант от Източнорумелийската милиция; облекло, въоръжение и снаряжение на въстаници.

Със стандартното си работно време в празничния 6-и септември ще работят още Националният политехнически музей, музеят “Земята и хората”, Регионалният исторически музей, Националният исторически музей, Националният природонаучен музей, както и музеите към Българската академия на науките.