България заема 51-ро място в тазгодишната класация на страните с най-добри условия за правене на бизнес за 12-те месеца до юни 2010 г., изготвена от Световната банка и IFC.

В световен план най-добрите страни за правене на бизнес са тези с високи доходи, които са членове на ОИСР. Условията за предприемачите са най-тежки и защитата на собствеността е най-слаба в Подсахарска Африка и Южна Азия.

Сингапур запазва челната си позиция сред 183 страни като държавата с най-добри условия за правене на бизнес през тази година, като след това се нареждат Хонконг, Нова Зеландия, Великобритания, САЩ, Дания, Канада, Норвегия, Ирландия и Австралия. Промените в най-добрите държави по този показател продължават, като от 25 икономики на челните места, общо 18 са подобрили условията за правене на бизнес през последната година.

Всяка година класацията отбелязва и 10-те икономики, които са отчели най-голям напредък по отношение на подобряването на условията за правене на бизнес. През последната година най-голям прогрес в това отношение бележи Казахстан.

България запазва 51-вото си място от миналата година, като страната ни е направила две реформи по отношение на улесняването на правенето на бизнес през последната година, според доклада.

Отбелязва се, че в периода 2009/2010 г. страната е улеснила започването на бизнес, като е намалила изискването за минимален капитал от 5 000 лева до 2 лева, като също така е понижила социално осигурителните вноски на работодателите.

Страната ни също така се нарежда сред 16-те държави в класацията, които предлагат ускорени процедури за регистриране на собственост. За съжаление обаче, тя попада и сред държавите, които имат проблеми със спазването на времевите ограничения за това. В Източна Европа това е проблем още и за Македония, Сърбия и Украйна.

На седмо място сме сред държавите, в които най-лесно се получава кредит, като на първо място по този показател е Малайзия, а на последно Палау.

В тазгодишното издание на класацията се отбелязва, че страните от Източна Европа са предприели стъпки за определянето на по-ясни стандарти и задължения за директорите на компаниите. Само България и Молдова обаче все още позволяват на директорите да бягат от отговорност при недобре свършена работа.

Общо 43 страни в света имат ясни правила по отношение на отговорността на директорите на компании в случай на злоупотреби при сделки със свързани лица. Сред тези страни са Канада, Мексико и Обединените арабски емирства. Тридесет и седем държави, между които България, Китай и Казахстан, не регулират ясно отговорността, която директорите носят при злоупотреби при сделки със свързани лица. В тези държави, ако заинтересованите страни спазват изискванията за обявяване и одобряване на сделките със свързани лица, то те не носят отговорност за евентуалните последствия след това.

При плащането на данъци България се нарежда сред 10-те държави с най-голям напредък по отношение на улесняването на предприемачите в тази насока през последната година, като заема шестото място. Плащането на данъци е най-опростено на Малдивите, докато предприемачите имат най-големи затруднения в Беларус.