Действията на българското правителството за справяне с корупцията и незачитането на човешките права са "недостатъчни".

Предприети са стъпки за разследване на официални лица, обвинени за извършване на нарушения на човешките права и корупция, но има проблем с безнаказаността.

Корупцията, неефективността и липсата на отчетност са широко разпространени проблеми, засягащи независимостта и безпристрастността на съдебната система.

Общественото доверие в съдебната система остава ниско поради схващането, че магистратите са податливи на политически натиск и раздават правосъдие по различен начин за различни граждани.

Това са част от заключенията в новия годишен доклад на Държавния департамент на САЩ относно спазването на човешките права.

Отбелязаните значителни проблеми с човешките права у нас включват: жестоко или унизително отношение от властите към арестувани, мигранти и деца в институции; произволени арести; сериозни проблеми с независимостта на съдебната система; сериозна корупция в правителството; престъпления, включващи насилие или заплахи за насилие, насочени към членове на ромската общност; и престъпления, включващи насилие или заплахи за насилие, насочени към ЛГБТ.


Медийна свобода

Условията в страната продължават да влияят негативно на медийния плурализъм, пише още в доклада. В него се посочват притеснения за независимостта на обществените медии и "недостатъчна редакционна независимост при всички видове медии". Като проблем са отбелязани дела за клевета срещу журналисти, които публикуват статии с обвинения в корупция.

Антисемитска риторика "Антисемитска риторика продължава да се появява редовно в социалните мрежи и под формата на коментари под медийни статии онлайн", посочва докладът. Отбелязва се, че националистически партии, в това число "Възраждане" редовно обвиняват защитници на човешките права в измяна. По отношение на расовите малцинства се изтъква, че дискриминацията може да бъде наказана със "скромна глоба" като законите в тази сфера не се прилагат ефективно.