До края на април в България ще бъдат доставени 700 000 дози от ваксините срещу COVID-19.

Това заяви изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов на днешния брифинг на Националния оперативен щаб.

"От тях 350 000 ще бъдат от типа на РНК ваксините, а останалите ще са векторни. До края на юни очакваме около 1.4 милиона дози от ваксината на Pfizer/BioNTech, около половин милион от ваксината на Johnson&Johnson, около 1 млн. от оксфордската ваксина на AstraZeneca и около половин милион от тази на Moderna", каза още директор на агенцията.

Кирилов уточни, че първата доставки на ваксината на Johnson&Johnson се очаква у нас около 16 април и ще включва 14 400 дози. На 26 април се очакват още 24 000 дози от нея.

По думите му Европейската агенция по лекарствата продължава да извършва оценка на ваксините, за които все още няма издадено разрешение - CureVac, Novavax, Спутник и Sinovac.

"По отношение на Спутник, разработена от руския изследователски институт Гамалея, е предвидено да бъде извършена инспекция на произведствените бази в Русия през май. Това е едно от задължителните изисквания на ЕМА. Едва след тази инспекция ще може да се премине към следващия етап", обясни Кирилов.

За китайската Синовак все още се провеждат първоначални консултации между ЕМА и производителя.

Богдан Кирилов припомни, че през изминалата седмица е извършена промяна в разрешението за употреба и на трите вакини, които са налични в момента в България.

Pfizer откри нова производствена база в Марбург, Германия, където се произвежда както активното вещество, така и крайният продукт. Очаква се това да ускори производството и доставките на територията на целия Европейски съюз.

Промяна има и в условията на съхранение.

"Ваксината на Pfizer/BioNTech вече може да се съхранява при температура между -25 и -15 до две седмици. До този момент условията бяха при -90 градуса до шест месеца и от 2 до 8 градуса до пет дни. Очаква се с тази промяна да има логистични облекчения", каза още Богдан Кирилов.

Ваксината на AstraZeneca е с променено търговско наименование и вече се нарича Vaxzevria. Компанията е добавила и нова производствена база в Лайден, Нидерландия., където се произвежда активната съставка.

"Продължават и разговорите между Европейската комисия и държавите членки по отношение на 10-те милиона дози , които ЕК договори с Pfizer за ускорена доставка. Те бяха предвидени за четвъртото тримесечие, но беше договорена по-ранна доставка през второто тиремесечие на годината. Все още няма окончателно решение, надяваме се то да стане факт тази седмица", каза още Кирилов.

Към момента в Агенцията по лекарствата са получени 1442 съобщения за нежелателни ефекти след поставянето на ваксина срещу COVID-19.

"Това означава около 3.2 на 1000 поставени ваксини. При Moderna са 108, при Pfizer/BioNTech са 332, а при AstraZeneca - 1002. Най-често се съобщават локални реакции и грипоподобна симптоматика. Вдигането на по-висока телесна температура и по-характелно при векторните ваксини. В общия случай тези симптоми отшумяват в рамките на 24 часа, рядко до 48 часа", каза Кирилов.

По думите му са много малко съобщенията за сериозни странични ефекти, които изискват хоспитализация. При тях няма отделна статистика за трите ваксини.