Очевидно проблемите, които има Европейският съюз, и рецесията в еврозоната се отразяват и на българската икономика.

Износът на България се свива през месеците от май до юни, това пък се отразява на индустриалното производство. Другите сектори на икономиката също не са в добро състояние, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика по БНР.

Българското промишлено производство пада за пореден месец. По-притеснителното е, че този спад се дължи на преработващата промишленост, която е един от основните експортно ориентирани отрасли на нашата икономика, каза Николова.

Известното раздвижване, което се наблюдаваше при строителството през втората половина на 2012 г., вече го няма. То основно се дължеше на големите инфраструктурни проекти, финансирани с европейски средства.

Едно от възможните обяснения за тази ситуация е смяната на правителството, политическата криза и съответно промените в ръководствата на държавните институции.

Друг фактор е създаването на Министерство на инвестиционното проектиране, за което са необходими десетки поправки в нормативни актове, а това очевидно спира работата по редица инфраструктурни проекти, финансирани от еврофондовете и от бюджета.

През 2013 г. в добивната промишленост има много сериозен спад. Причините за това са от една страна свитият международен пазар на метали и най-вече на желязо и на чугун. Другата е свитият износ на ток, който води до по-малко търсене на въглища.

Десислава Николова прогнозира два варианта за развитието на българската икономика. При по-благоприятния сценарий ще има близък до нулата растеж.

При по-неблагоприятния - продължаваща политическа криза, забавяне на големи капиталови проекти и евентуално влошаване на международната обстановка, България ще влезе в рецесия.