Българският контингент в рамките на НАТО в Афганистан ще нарасне от 530 до над 600 души.

Това съобщи министърът на отбраната Аню Ангелов, след срещата на министрите на отбраната на страните в НАТО в Брюксел.

През есента ще е готов за действие съвместен американско-български екип от инструктори, по-нататък ще бъдат създадени още два такива екипа. Освен това ще бъдат подготвени и два медицински екипа, които ще бъдат изпратени в афганистанската провинция Кандахар, поясни той.

Министрите на отбраната на 46-те страни, които участват в натовската мисия в Афганистан, обещаха да увеличат числеността на войските, които изпращат за обучение на афганистанските сили, с надеждата, че тази година ще започнат да изтеглят контингентите си. Страните от НАТО с нетърпение очакват да започнат изтегляне на силите си от кървавия конфликт. Те обаче приеха, че това може да стане едва след като афганистанските сили за сигурност бъдат способни сами да водят битката с талибанските бунтовници. На мисията на НАТО обаче все още не й достигат 450 инструктори.

Във връзка с плановете на НАТО да намали силите си в Косово от около 10 хиляди в момента до 5700 души поради успокояване на обстановката там, Ангелов изтъкна, че това няма да засегне сегашното българско присъствие там.

По време на срещата на министрите на отбраната от българска страна е изразен значителен интерес към плановете в НАТО да бъде създадена система за защита на Европа от балистични ракети. Според Аню Ангелов, участието на България в създаването на такава система може да стане по три линии. Първата е чрез принос в общия фонд в НАТО за изграждане на системата, който е от 200 милиона евро.

Втората е чрез участие в програмата на НАТО за развръщане на нови пунктове за противовъздушна отбрана, които могат да се използват и в борбата срещу ракети. Има и трети начин - участие в разполагането на елементи от самата система за противоракетна отбрана на територията на България след преговори по въпроса.

Засега обаче не се водят никакви преговори в тази насока, подчерта министърът на отбраната.

Източник: БТА