В обширен репортаж, озаглавен "Кризата накара България да помирише розите", Асошиейтед прес представя развитието производството на розово масло в България при сегашните икономически условия.

България, която неотдавна се присъедини към ЕС, е един от най-големите доставчици на розово масло на водещите пазари за парфюми в света. Ценната субстанция, която се извлича чрез дестилацията на тонове венчелистчета от рози, отглеждани от векове в зелената долина в Централна България, се използва и за производството на кремове, сапуни и други козметични продукти.

През последното десетилетия финансирането от ЕС и чуждестранните инвеститори доведоха до съживяване на тази традиционно българска индустрия. От общо 3600 хектара с маслодайни рози в България, 2500 хектара са засадени след 2001 година.

Докато бе част от бившия Съветски блок България разви силно оръжейната си индустрия, известна с малките оръжия, щурмови пушки, противотанкови и противовъздушни ракети и артилерийски системи.

Търговията с оръжия носеше на страната приходи от 800 млн. д. годишно, а в сектора работеха 100 000 души. Но след края на Студената война през 1989 г. отбранителната индустрия в България започна да трупа дългове, тъй като загуби традиционните си пазари в бившия Съветски съюз и Близкия Изток, припомня АП.

Сега българският клон на френската компания Biolandes, водещ производител на натурални екстракти за парфюмерийната индустрия, пласира в чужбина 250 килограма розово масло годишно и е сред водещите износители на този продукт в България, отбелязва АП.

Източник: БТА