България има 770 000 панелки. Ако те не се санират, след 10 години 2.7 млн. българи ще бъдат на палатки, с атомна електроцентрала. Считам и съм благодарен, че за първи път интегрирано, системно се подхожда към българската енергетика.

Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти по повод решението на правителството да се откаже от АЕЦ "Белене", да построи газова централа, а закупеният вече реактор да бъде поставен в АЕЦ "Козлодуй", предаде „Фокус”.

Прессекретариатът на държавния глава вече обяви официално, че държавният глава подкрепя позицията на кабинета, защото няма ясна финансовата изгода за България от реализацията на проекта и не решава проблема с енергийната неефективност.

Плевнелиев коментира още, че сега България ще има достатъчно аргументи да се бори за удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй”, защото там се произвежда най-евтиният ток.

Той сравни "Белене" с магистралите.

"През 1981 г. е взето решението да се строи АЕЦ „Белене”. 10 години по-късно е взето решение да се спре. Още 10 години по-късно - през 2001 г., отново е взето решението да се стартира и 10 години по-късно взимаме решение да я спрем. На всеки 10 години някой решава нещо. Това не ви ли напомня на магистралите от 46 години - нито една завършена?Радвам се, че в продължение само на 2.5 години това правителство успя да адресира по един дългосрочен начин не само темата с магистралите, където вече четири се строят, но и темата с енергетиката. Имаме успех в магистралите, защото се намериха устойчиви модели за финансиране. Когато няма такъв за "Белене" – през 10 години много политици се упражняват, но накрая идва истината", каза президентът.

По думите му 2012 г. ще бъде много важна за българската енергетика, защото страната ни трябва да преговаря и по цената на газта.