България и Румъния формират около 50% от заразните болести на целия ЕС за някои диагнози. Това каза главният здравен инспектор проф. Ангел Кунчев, цитиран от БГНЕС.

Проф. Кунчев участва в отбелязването на 130 години от основаването на Националния център по заразни и паразитни болести. Центърът осигурява текуща информация за 54 от 60-те заразни болести, които подлежат на задължителна регистрация и я предава към Европейската и глобална мрежа за надзор и контрол на заразните и паразитни болести.

Проф. Кунчев обясни, че в България и Румъния десетки пъти е по-висока заболеваемостта в сравнение с европейските страни на болести като кучешка тения, хепатит А и някои от чревните заболявания. Той коментира, че това е поради различни специфики на населението, исторически причини и невисока здравна култура.

Той допълни, че с промяната на климата се променя и биологията на някои от преносителите на болести и така се забелязват диагнози, които доскоро са били екзотика. Като например маларията, причинена от местни, а не от внесени преносители. "Очакването е, че ще мине на север границата на някои видове тропически болести", каза Кунчев.

Проф. Мира Кожухарова, която е заместник-директор на Центъра по зарази и паразитни болести каза, че се наблюдава увеличение на заболеваемостта от остри респираторни заболявания за сезона. Към момента обаче, от наблюдавани 380 259 души, регистрираните болни за миналата седмица са 3880. Това означава, че на 10 000 българи болните са 102.04. За да има епидемия това число трябва да е 200. Проф. Кожухарова посочи, че от 56 проби, които са взети, до момента са доказани грипни вируси тип Б и тип А. Тя заяви, че картината е много типична за сезона.