Пазарната стойност на брутните международни валутни резерви на България към края на юни 2011 г. е 12.34 млрд. евро, което спрямо края на 2010 г. представлява намаление с 637 млн. евро, се вижда от шестмесечния отчет на БНБ

Спадът в размера на международните резерви се дължи главно на реализираните нетни продажби на резервна валута (евро) на търговски банки и на намалението на техните средства по ЗМР сметки в евро при БНБ.

Нетният доход от управлението на международните валутни резерви през отчетния период възлиза на 0.66 млн. евро, което представлява 0.02% нетна доходност за периода.

Нетният доход на активите в евро е сума от три компонента. Доходът от инвестиции на международните резерви на БНБ през отчетния период е в размер на 41.79 млн. евро, което се равнява на 0.38% доходност за периода. Доходът от валутен дисбаланс се дължи изцяло на промяна на цената в евро на монетарното злато през отчетния период (т.е. няма покупки или продажби на злато) и е отрицателен в размер на 36.22 млн. евро. Разходът за платени лихви по пасива на баланса на управление „Емисионно“ е 4.91 млн. евро.

Въпреки че към края на юни 2011 г. спот цената на златото в щатски долари се повишава на годишна база с 5.9%, цената му в евро се понижава с близо 27 евро за тройунция спрямо тази от края на 2010 г. главно поради факта, че през отчетния период щатският долар поевтинява значително спрямо еврото.

Делът на активите в евро е средно 87.42% за първото полугодие на 2011 година.

През отчетния период в структурата на активите по финансови инструменти не настъпиха значителни промени, като относителният дял на инвестициите в ценни книжа намалява до 74.16% за сметка на увеличаване дела на инвестициите в депозити.

Основната част от активите продължава да е концентрирана в сектора до 1 година (текущи сметки, краткосрочни депозити във валута и злато и краткосрочни ценни книжа), като средно за периода техният дял в активите е 66.50%.

Източник: БНБ