Нашето бъдеще е в посока Брюксел, който иска да върви в другата посока – да върви натам. Това заяви при връчването на дипломите на студентите от магистърската програма „Право на Европейския съюз” премиерът Бойко Борисов, предаде репортер на БГНЕС.

„Ако съумеем с Лазар Груев да ви намерим места на всички, ще има ползва от нашето идване”, обърна се Борисов към студентите. Той отбеляза, че не може 20 години след реформите у нас всеки ден да излизат скандали с бивши служители на Държавна сигурност, при положение че университетите бълват млади и необременени хора.

"Администрацията трябва да се напълни с такива като вас”, обърна се Борисов към дипломираните юристи. Той обяви, че утре на срещата за ДАНС ще каже това и на присъстващите. По повод думите на ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев, че не се дават достатъчно пари за образование Борисов коментира: „Пари няма по простата причина, че са изхарчени. 132 млн. лева ще платя за „ланския сняг” – 132 млн. можеше да бъдат за наука”, обясни Борисов и допълни, че контрактуваните договори, от които няма смисъл, са на стойност близо 1 млрд. лева.

Над 7,4 млрд. лева са средствата за „бабите и дядовците” за това като се каже, че няма пари, значи няма, посочи още премиерът. Той се ангажира през следващата и по-следващата година ситуацията да се промени. Сред аргументите му беше необходимостта от балансиран бюджет, какъвто имаме само ние и още една европейска страна, а над 20 – между които Франция и Германия, ще имат наказателни процедури. „Тук трябва да благодаря на президента Саркози.

Добре, че се сприятелихме едно време от МВР /когато Саркози беше министър на вътрешните работи - бел. БГНЕС/, защото и 1 млрд. за фрегати щях да давам”, каза Бойко Борисов, като добави, че приятелството му с френския президент е голямо богатство. В обръщението си към магистрите Борисов обясни колко е важна материята, която те изучават, защото с подписването на Лисабонския договор вчера, Европа вече е друга.

Според него всички випуски, завършили „Право на Европейския съюз” трябва да намерят място в държавната администрация, парламента и бордове. „Тези хора ще ни изведат напред – те имат европейски манталитет, европейско мислене и затова трябва да се толерират, както Машева”, изтъкна премиерът, обръщайки се към заместник-министъра на правосъдието Даниела Машева, която е сред дипломантите от магистърската програма.

Борисов заяви, че според него страната ни има добър имидж в Европа. „Вярват ни”, твърди той. „Шапка свалям на премиера на Швеция”, каза още министър-председателят, причината за това изказване е „уникалното търпение”, което шведският му колега Фредрик Рейнфелд /чиято страна е ротационен председател на ЕС - бел. БГНЕС/ е проявил, изслушвайки 27 души „да се разберат кой колко ще плаща за климатичните промени”.