Нашето категорично становище и от моите изказвания на европейските съвети и становището на министър Дянков е – ние по никакъв начин няма да се съгласим с уеднаквяване на данъците в Европейския съюз, защото българският народ си е изстрадал тези данъци. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос на съпредседателите на ПГ на Синята коалиция Иван Костов и Мартин Димитров относно позицията на България във връзка с проект на акт на 26 страни-членки от Европейския съюз, и приемането на фискални правила, предаде „Фокус”.

В много от държавите това би било прекрасен претекст за правителствата за да скрият лошата финансова политика и дисциплина, подчерта премиерът. Няма да даваме пари, за да подпомагаме другите държави. Това ще го правят държавите от еврозоната, бе категоричен той. Ние подпомагаме с 6 милиона, мисля, държавите от Третия свят, допълни той.

Многократно сте чували, че съм ви благодарил за Валутния борд, който създадохте, на министър Орешарски съм благодарил, че е скътал 2 милиарда в държавния резерв, каза Борисов.

Междувременно експерти от Европейската комисия разкриха, че само от България годишно ще се събират около 340 милиона лева, ако се въведе единния данък върху финансовите транзакции. Към момента страната ни е против въвеждането му, въпреки че водещите икономики на Европа настояват за бързото му узаконяване.

С този нов данък Еврокомисията иска да обложи незабавно всички големи инвестиционни банки и борсови спекуланти, припомня бТВ. Това от своя страна ще облекчи джоба на останалите данъкоплатци. В България ще бъдат обложени най-вече фондовете за задължително и доброволно пенсионно осигуряване, защото нашите банки печелят от отпускането на кредити, а не от спекулации на борсата. Налогът обаче ще намали поне с около една пета вноската ни за членство в Европейския съюз. Така част от данъците на всички българи ще могат да се пренасочат за други харчове, подчертаха от еврокомисията.

27-те страни членки на ЕС са разделени за новия данък. Английските инвестиционни банки го нарекоха данъка на Робин Худ и подчертаха, че парите накрая пак ще бъдат платени от хората с по-високи банкови такси, които ще плащат на трезорите. Франция и Германия обаче смятат че този данък е справедлив и искат въвеждането му още на 1 март.