Премиерът Бойко Борисов и водената от него правителствена делегация пристигнаха на посещение в Япония.

Официалните срещи по програмата започват от 23 януари с посещение на град Камакура. В делегацията на премиера Борисов са включени министрите Николай Младенов, Трайчо Трайков, Вежди Рашидов и Мирослав Найденов. В рамките на четиридневната програма предстоят срещи с министър-председателя на Япония Наото Кан, с председателите на Долната и Горната камара на японския парламент - Такакиро Йокомичи и Такео Нишиока, както и редица бизнес прояви.

През първия ден от официалното посещение на правителствената делегация в Япония освен пътуване до старата столица Камакура и посещение на финала на турнира по сумо в Токио, е предвидена специална чаена церемония по време на срещата с Японо-българската асоциация за приятелство в Токио.

Полетът от София до летище "Толмачево" в Новосибирск трае малко повече от пет часа. Разстоянието от Новосибирск до Токио "Еърбъс"-ът взима за още толкова. Правителственият Еърбъс А319 кацна в Новосибирск в малките часове на петък срещу събота, за да презареди с гориво. Обикновено самолет от този клас може да прелети около 6000 километра с едно зареждане, а разстоянието между София и Токио е малко над 9000 километра, което налага презареждане.

Международното летище "Толмачево", с летищен код OVB, се намира на около 16 километра от центъра на Новосибирск. По това време от годината температурите всеки ден са около минус 20 градуса, като през нощта достигат до минус 30. Първият полет, който летището обслужва, се е състоял на 12 юли 1957 година със самолет Туполев Ту-104 между Новосибирск, индустриален и научен център на Сибир, и Москва. Малко над 2 милиона пасажери преминават годишно през летището.

След кратък престой на летище "Толмачево" правителственият "Еърбъс" излетя за Токио, където в неделя започва официалната програма по работното посещение на министър-председателя Борисов в Япония. Самолетът кацна на летище "Ханеда" в Токио, наскоро реконструирано изцяло и с удължена писта.

На 31 октомври бяха възобновени и международните полети от това летище и в момента то е едно от най-модерните в Азия. Първоначално "Ханеда" беше използвано за вътрешни и външни полети, но след отварянето на по-отдалеченото от Токио "Нарита" почти всички международни полети бяха пренасочени за там. Това удължи с около час придвижването до центъра на града. Възобновяването на международни полети и от по-близкото "Ханеда" беше посрещнато положително от пътниците - те спестяват време и пари. Очаква се, че до 2013 година летище "Ханеда" ще обслужва по 90 хиляди международни полета годишно. Информацията е на Дарик радио.

Източник: БГНЕС