Тепърва ще се търси общо европейско решение за това какво би се случило след затихването на кризата с коронавируса, как би реагирала евроикономиката, както и какви социални мерки да бъдат предприети.

Това заяви премиерът Бойко Борисов след провеждането на поредния Европейски съвет на тема COVID-19.

Тепърва ще се търси такова решение, защото когато става въпрос за пари, трудно ще се намери консенсус между по-богатите държави и тези от Централна и Източна Европа.

От сега се взе решение вместо едно, предложенията за еврозоната да са три, каза Борисов.

От европейските фондове, които имаме, ни се дава възможност да пренасочваме пари от едно място за друго или за най-нуждаещите се, подчерта премиерът за ситуацията у нас.

До сряда БНБ и търговските банки ще излязат с цял пакет от мерки и аз мисля, че хората ще бъдат доволни, заяви Борисов. Помолиха ни да бъдем търпеливи, допълни той.

В понеделник ще се събере и лекарски мозъчен тръст, съставен от експерти от различни европейски държави, който да предложи общи за всички страни мерки за борба с коронавируса.

Борисов подчерта, че мерките у нас са били точни, бързи и навременни и са признати и от останалите държави в Европа.

Поставих като основна тема сертифицирането на медицинското оборудване, облекла и маски, заяви той.

Българин дари 1 млн. лв. за борбата срещу COVID-19Физическо лице е дарило 1 млн. лв за борбата срещу COVID-19

800 готови облекла от Габрово ще бъдат разпределени от щаба на най-нуждаещите се специалисти. Цената на едно такова предпазно облекло е 67-68 лева. То ще се използва 50 пъти. Четири завода вече шият маски у нас.

Намерихме прекрасно решение, за да спре темата с тези бързи тестове, каза още премиерът.

1000 бързи теста ще бъдат направени на няколко групи полицаи от КПП-а, шофьори на градски транспорт и на линейки.

С тези кръвни тестове, които дават резултат в рамките на 10 минути, ще се разбере не само дали човек е заразен, но и дали има антитела, тоест прекарал е вируса безсимптомно.

Това е една представителна извадка, на базата на тези изследвания ще се разбере статистически дали има заразени, както и хора с антитела.

След две седмици ще се направи пак такъв тест, тогава ще се знае при колко от тези хиляда души са се увеличили заразените, допълни премиерът.

Така че статистиката ще ни каже след колко време ще дойде пикът и кога може тези, които не са рискови, да се върнат към реалното производство, завърши Борисов.

По отношение на диагностицирането на коронавирус инфектираните, няма никаква друга алтернатива, освен real-time PCR тестовете, особено на този етап и в разгара на епидемията, зави началникът на Националния оперативен щаб професор Венцислав Мутафчийски.

В края на епидемията може да се прецени натрупването на имунитет, което се извършва с изследване на антитела.

В това изследване, което ще се направи на сравнително нехомогенна група, се търси не новозаболял от коронавирус, а прекарал коронавирус инфекция. Периодично се тества тази група и се вижда как се натрупва имунитет, каза още Мутафчийски.

По този начин може да се направят модели и след това, като премине пикът на епидемията, да се види как големи хомогенни групи могат да бъдат въведени отново в работно положение за съживяване на икономиката.

Нямаме противоречия по нито един от въпросите със специализирания медицински щаб, допълни Мутафчийски.