Не съм предполагал, че цялата държава може да е превърната в схеми за ограбване, заяви премиерът Бойко Борисов по bTV.

Държавата уж има участие, а всъщност нула възможност да влияе, каза премиерът. Според него много трудно е да се намерят читави хора за ръководни длъжности. Той каза, че при някои от кандидатите не само, че не стават, но веднага след това службите трябва да ги проверяват.

За това той върви по обратния ред - разглежда документи и хора, срещу които няма претенции от страна на съответните институции, защото има много малко неоцапани хора. Тези 20 години са направили хората изключително приспособими към схеми, заяви премиерът.

Борисов разказа, че не е познавал кандидата за нов здравен министър Анна-Мария Борисова, но от различни страни е чул препоръки за нея. Самият той се срещнал с нея на един разклон за Велико Търново и е останал доволен от нейните идеи за реформи в здравеопазването. Това, че не е много диалогична е качество, според него.

При диалогичните може всеки да отиде и той да се опита да угоди на всички. Според Борисов закриване на болници няма да има, а преструктуриране. Най-големите задължения са правени от големите болници, каза още Борисов.

В земеделието, горите, земеделските земи, всичко, което отива на прокурор, това, което разплатихме на земеделските производители - мисля, че се справям добре.

В строителството - строим усилено "Марица" и "Струма", по АМ "Люлин" се прави всичко възможно да се усвоят европейските пари. Това са неща, които щяха да си заминат и мисля, че министър Плевнелиев се справя добре, каза Борисов. Премиерът се похвали, че е спасил пари за държавата, както и че предстои строителството на спортна площадка и разширяването на метрото.

"Ние слушаме какво ни казват, внимателно ги оценяваме, когато говорят за мерки" - така Борисов коментира нападките на опозицията. "Аз слушам много внимателно всеки, който иска да ми даде съвет - дали го правя или не, е моя работа, но изслушвам всеки", конкретизира премиерът. Запитан за сделката за „Цанков камък", Борисов бе категоричен, че всеки сигнал се проверява. Няма такава съвършена система в света, при която правителството да реша всички проблеми, оправда се Борисов.

Специално за протестите на лекарите, Борисов припомни, че е разговарял с тях, това е най-интелигентна част, както, че лекарите са знаели какво е станало преди, са знаели за Райнов, но не са мърдали, каза Борисов. Всички директори на болници са знаели какво се случва, но са мълчали, прекрасно, знаейки, че реформа трябва да се направи, но не са направили нищо.

Запитан за вдигането на ДДС-то, министър-председателят заяви, че ако не сработят мерките, ДДС-то ще бъде вдигнато, в момента, в който стане ясно дали мерките работят. „В България всичко добро по един или друг начин се изкривява и се опорочава", така започна коментара си Борисов за проблема с отпуските. Защо се е получи така с отпуските, къде са били синдикатите, когато са били натрупвани по 200 и повече дни на един човек отпуска и е работил години, без нито ден отпуска, запита риторично премиерът.

Всеки трябва да има годишен платен отпуск и защо се нарушават тези права на хората, възмути се премиерът. „Кой е този железен човек, който е работил години без отпуска, коя е тази длъжност в държавата, в която няма незаменим човек, че да не може да излезе в отпуска, като много му се работи, да си пусне отпуската и можеш да стоиш в кабинета си, като не искаш да я ползваш, но ще изчистиш отпуската, ще починеш.

Борисов недоумява защо е съпротивата срещу това хората да не си изчистват отпуската.

„Работя прекрасно със синдикатите, за всяко нещо те имат мнение, а когато един работник не е ползвал 300 дни отпуска, те не са имали мнение. Не е ли издевателство 4 години да не си е вземал отпуска", категоричен бе премиерът.

Относно борбата с престъпността, Борисов коментира, без да визира имена, защото има съдебен процес, а и не е редно и се старая да не се намествам в съдебната система, фактът, че освен МВР, и реформата в ДАНС завърши и те работят много добре. ДАНС и прокуратурата работят перфектно и това веднага дава резултат - това е най-важната антикризисна мярка - борбата с престъпността и корупцията.

„България става недобро място за инвеститори, които си мислят, че сме в 18 или 19 век, които могат да дойдат като колонизаторите и могат да си правят каквото искат с народа, така коментира премиерът в отговор на въпрос защо чуждите инвеститори се страхуват да инвестират в България, заради обвиненията, че страната ни е недобро място за инвестиране заради показните акции.

„Инвеститорите, които идват и държавата им дава гаранция, че след това ще им изкупува дали продукция, дали електроенергия и в пъти след това ще спечелят от таксите на българските граждани, за мен не са добре дошли инвеститори", обоснова се премиерът. Трябва да се срамуват тези, които са приватизирали ЕРП-тата, защото ако не са дали 33%, а не 34% и държавата щеше да има контрол върху тях.