Банковата ни система от всички стрес тестове и това, което има, е стабилна. Доверието в нея е голямо и всеки, който продаде къща, вила, нива, а да не говорим, че сега стотици милиони даваме за отчуждителни процедури по магистрали. Всъщност ние много хора направихме богати“, заявява министър-председателят Бойко Борисов на редовното заседание на Министерски съвет на 1 февруари, показва стенограмата, цитирана от БГНЕС.

Така министър-председателят коментира изнесените от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков данни, че за 2011 година българското население е спестило почти 4 млрд. лева, като само за месец декември, са спестени от домакинства (това е извън бизнеса) 768 млн. лв., така че в 2011 г. всъщност в сравнение с последните десет години спестяванията в България са на рекордно ниво.

Банката, веднъж, е стабилна институция, второ, лихвите са големи, заявява премиерът. Според него в началото на кризата това е сигурност, но в края на кризата това вече е мързел. "Свикваш, всеки месец отиваш и си взимаш лихвичката и колкото – толкова“, посочва още премиерът. Майката, голямата сума, си седи в банката.

Но в същото време, когато попиташ тези хора навън, те казват: Бедни сме, ужасно мизерстваме. А в същото време имат влог от 100, 200 или 50, 40, 30 хиляди лева.

Така че, донякъде високите лихви, лихварството е точната дума, това е най-мързеливото нещо, то е най-непродуктивното“.

Според Борисов, докато управляващите не създадат нова мода, ново нещо, в което хората да решат да инвестират изгодно, те ще си държат парите на лихва.

"И това не трябва да ни учудва. Хубаво е, че все пак хората пестят и това означава, че има пари. Публично казваме: Зле сме, бедни сме, но подсъзнателно той си казва – в края на краищата имам някаква сумичка, имам нещо, което ме пази, ако се усложни кризата, малко ще изчакам. Българите и за това сме оцелели, защото българинът е много прагматичен и много внимателно стъпва, когато става въпрос за неговите неща", обобщава министър-председателят Бойко Борисов.