Британските университети отново са най-предпочитани за кандидат студентите, желаещи да учат в чужбина. Следват ги училищата във Франция и Германия. Новите дестинации са Швеция и Финландия.

И тази кандидатстудентска кампания 2011-2012 година хитът продължават да бъдат университетите във Великобритания, където има доста голям наплив. Това обяви Бистра Илиева, мениджър на консултантска къща по чуждоезиково обучение, организатор на Европейско изложение „Отворени врати за образование в чужбина".

След Великобритания най-много са българските ученици, които продължават висшето си образование във Франция. Изложението се посещава предимно от по-млади хора, които са в 10 - 11 клас, които искат да видят какво трябва да направят и как да се подготвят да бъдат сред успешните кандидати", заяви Илиева. В изложението са представени университети от Холандия, Дания и скандинавските страни.

„Имаме представители на холандските университети предимно, които всяка година увеличават възможностите за прием на студенти, които искат да учат на английски и да получат бакалавърски степени. Това дава шанс младите хора да имат по-голям избор. Характерно за Холандия е, че наред с академичните университети, които са водещи има и по-практически ориентирани. Там бизнесът и науката работят много плътно, за да могат да създадат своите кадри. Обучението е така направено, че в едната от годините младите да направят своя стаж, за да отидат реално да работят в тези компании", посочи Илиева.

Новите дестинации за образование в чужбина са Финландия и Швеция. „Заедно с финландското посолство и подкрепата на шведското посолство се дава възможност кандидатите да получат подробна информация за това как се кандидатства, какви са условията, сроковете", уточни Илиева.

Някои от университетите предоставят стипендии за български студенти за специалностите туризъм и авиационен мениджмънт. В изложението са представени и 11 пансионатни училища като родителите ще могат да разговарят с директорите на 11 водещи училища в Европа. „Водещите средни учебни заведения имат своите изпити за подбор. За някои такива училища се кандидатства в рамките на две три години", каза още Илиева.

Източник: Фокус