Все по-голям е броят на делата по несъстоятелност, отчитат от инспектората на Министерството на правосъдието, цитирано от БТА.

През 2007 година те са били 477, новообразуваните през 2008 година са 509, а през миналата година вече са 790.

Очаква се през тази година броят им да продължи да нараства, коментира Нели Маданска - главен инспектор на инспектората на МП. Тя цитира случаи, в които срещу голяма част от търговците вече има започнало такова производство, но междувременно те вече нямат имущество. Затова са нужни механизми, които да помогнат на търговците навреме да обявяват неплатежоспособността си.

В началото на годината банкери сигнализираха за умишлени фалити при някои фирми. Същите преди това са взели големи кредити от банки, а недвижимите обезпечения по тях "изведнъж изчезват". Другият трик, който използват недобросъвестни мениджъри е обявяването на несъстоятелност със стара дата. Според Търговския закон, мениджърът на фирма, който установи, че компанията изпада в неплатежоспособност, е задължен да го обяви в съда до 1 месец.

Но практиката показва, че това не се прави в срок и фалитът се измества със задна дата преди получаването на кредита. По този начин се обезценяват вземанията на банката.

Министерството на правосъдието започва работа по проект "Публичност и ефективност на производството по несъстоятелност". Проектното предложение е със срок на изпълнение 16 месеца. Бюджетът на проекта възлиза на 573 179.68 лева.