„Световната финансова и икономическа криза навлиза в българската икономика с голяма скорост, широк фронт и дълбочина, което продължително време бе подценявано от българските политици", се казва в пакет от предложения за устойчиво развитие на Българска стопанска камара (БСК).

Ръководството на Българската стопанска камара смята, че ако валутният и фискален резерв на страната достигне 15 млрд. лв. и се запази тенденцията към неговото намаляване, може да се пристъпи към сключването на споразумение с МВФ. Резервът на страната през последните месеци намалява с високи темпове от 29 млрд.лв. до 23 млрд.лв, отбелязва БСК.

Деловите среди искат да бъдат направени анализ и прогноза на бюджетните приходи и разходи, в т.ч. на бюджетния дефицит, дефицита по текущата сметка, търговския дефицит, валутния и фискален резерв на страната (вкл. пласирането им до момента). В зависимост от финансовото наследство, според бизнеса е нужно да се уточни необходимостта от воденето на разговори с международни финансови институции.

Предложенията са изпратени до лидера на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, члена на ГЕРБ Симеон Дянков, председателя на 41-то Народно събрание Цецка Цачева, заместник-председателите на 41-то Народно събрание и председателите на парламентарните групи. Предложенията са били приети на заседанието на Управителния съвет на Българска стопанска камара.

В документа се посочва необходимостта новите представители на законодателната и изпълнителната власти да уточнят "буферите" в Закона за държавния бюджет за 2009 г. по стойност и пера. Деловите среди искат те да бъдат обнародвани, да се ускори разплащането на другите дължими плащания от бюджета към бизнеса, в това число и ускорено възстановяване на ДДС.

Според бизнеса е нужно преразглеждане на социалните програми и проекти за заетост и анализ на тяхната ефективност.

В областта на енергетиката бизнесът предлага публичните инвестиции в големите енергийни проекти временно да се ограничат, като проектите се реализират при осигуряване на частен капитал или европейски средства.

Сред бюджетните и финансови антикризисни мерки са предложенията за намаляване на преразпределителната роля на бюджета до 2013 г. до 38 на сто от БВП, включително и с вноската към ЕС. Друго предложение е ограничаване на публичното финансиране за сметка на привличане на частен капитал. Деловите среди смята, че е необходимо да се намалят осигурителните вноски.

Друго предложение е временно да се намалят вноските към универсалните пенсионни фондове от 5 на сто на 2 на сто.

Деловите среди настояват за ограничаване на допълнителното материално стимулиране за държавната и местната администрация до 10 на сто от Фонд "Работна заплата", намаляване на субсидиите към НОИ, след прехвърляне съответните задължения към бюджета на МВР, МО, МП, съдебната система и други; Пакетът от предложения на камарата включва краткосрочни и дългосрочни мерки в областта на административно-регулаторната среда, борбата с корупцията, бюджета и финансите, енергетиката и климата, осигурителната и здравна система, образованието и науката.

Камарата предлага минимизиране на държавната администрация и административните структури.