Изграждането на пречиствателни станции по българското Черноморие е основна задача на екологичното министерство. Най-активни обаче при набирането на проекти са средните и малките общини, а изграждането на пречиствателни съоръжения зависи най-вече от големите общини. Това каза министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров при откриването на национална конференция “Пари за туризъм” и призова за по-голяма активност общинските кметове, предаде БНТ.

Най-сериозен е проблемът с пречиствателната станция в Златни пясъци, която се нуждае от разширение и реконструкция. Осигурен е терен, предвидени са 8 млн. лв. До момента обаче общината не е представила проект за тази дейност.

“Искам активност от страна на общините“, заяви Чакъров.

Всеки момент в екологичното министерство очакват следващия голям проект за изграждане на пречиствателна станция по Черноморието - от Слънчев бряг. В напреднала проектна готовност са и общините Несебър и Царево.

По предприсъединителната програма ИСПА България ще усвои всички пари, до последното евро предвидени за пречиствателни станции, категоричен беше министър Чакъров. Според него е имало известно закъснение по няколко от проектите по тази програма, но повечето вече са в график.

220 млн. евро са наличните средства, които министерство на екологията е предвидило за изграждането на пречиствателни станции по Черноморието. Това е и една от необходимите предпоставки в курортите да бъдат привлечени високоплатежни туристи.

Снимка: БГНЕС