Честваме 134 г. от освобождението на България.

Датата 3 март слага начало на Третата българска държава. Тогава през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага края на Руско-турската война от 1877- 1878 г. Това става в градчето Сан Стефано. Договорът е предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Постановленията за България я учредяват като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. Тя има редица права, включително и да иска признаване и от други страни извън подписалите Санстефанския мирен договор, както и правото на международни търговски отношения и на търговски представителства.

За първи път Трети март се чества през 1880 г. - две години след Освобождението - като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. Две години по-късно - през 1882 г., Държавният съвет приема "Списък на неприсъствените дни в Българското Княжество". В него за първи път е записано, че денят 19 февруари се чества като ден на "Заключаването на С. Стефанский договор". Неупоменаването на император Александър Втори се обяснява с факта, че през 1881 г. той е убит и е наследен от неговия син Александър Александрович, припомня БТА.

Tакаденят 19 февруари се отбелязва като ден на "Освобождението на България".

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. събитията от 19-ти и 20-ти век се преизчисляват, като към датата съответно се прибавят 12 дни за 19-ти в. и 13 дни - за 20-ти век. Денят 19 февруари 1878 г. стар стил, става 3 март по нов стил.

За първи път по новия стил 3 март е честван през 1917 година. Трети март се отбелязва като празник до 1949 г.

През 1950 г. съгласно постановление на Министерския съвет за определяне на неприсъствените дни 3 март за първи път не е включен в списъка. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението.

Десет години по-късно по решение на Юлския пленум (1987 г.) на ЦК на БКП 3 март е възстановен като официален празник. С решение на Държавния съвет от 27 февруари 1990 г. и на Народното събрание от 5 март с.г. датата е обявена за национален празник.

Националният празник ще бъде отбелязан тържествено във всички градове в страната.

В София от 11.30 часа пред Паметника на опълченците, Столична община, Сдружение на приятелите на Русия „Александър Невски” и Фондация „Героите на България” организират тържествена церемония по повод Националния празник на България. В програмата ще участват актрисата Красимира Кузманова, певицата Джина Иванова, вокална формация „Юлангело” и Ансамбъл „Здравец”.

От 10.00 часа в Националния военноисторически музей представя уникати от Руско-турската война, принадлежали на император Александър II, главнокомандващия руската Дунавска армия Николай Николаевич и княз Александър I.

Националният исторически музей ще работи на 3 март от 9.00 до 17.30 часа, както всеки ден.

За първи път от 20 години в Бургас ще се проведе тържествена заря-проверка по повод националния празник 3 март. Церемонията ще започне в 18.30 часа. Площадът пред Общината ще бъде украсен с жертвеници, символизиращи вечния огън, които ще бъдат запалени от факлоносци. В ритуала ще участват части от Бургаски военен гарнизон. Строя им ще приеме командирът на Военноморска база – Бургас комодор Митко Петев. От 11.00 часа на площад „Атанас Сиреков” ще се отслужи молебен за благоденствието на свободна България и ритуал по тържествено издигане на националния флаг на Република България. От 11.30 часа ще се проведе шествие и полагане на венци и цветя при паметната плоча на ген. Лермонтов, Паметника на загиналите руски освободители и българските възрожденци в Приморски парк. От 12.00 до 12.30 часа в Приморски парк ще се състои „Парад с коне“ по маршрут: от Конна база до „Морско Казино“. В 13.00 часа на плажна ивица ще се проведе надбягване с коне - старт от „Бункера“ - финал Северен плаж и Церемония за „Тодоров ден“. От 14.00 часа в Конна база „Парк Езеро“ ще се състои състезание по прескачане на препятствия. В 19.00 часа, пл. „Тройката“ ще започне празничен концерт с участието на Вокален ансамбъл „Мистерията на българските гласове” с диригент проф. д-р Дора Христова и ПФА „Странджа“.

На площад „Бдинци” във Видин от 10.30 до 11.00 часа ще прозвучат изпълнения на Градски духов оркестър. От 11.00 часа ще прозвучи химнът на Република България и ще се проведе церемония по вдигане на Националното знаме. В Стамбол капия от 11.35 часа ще се проведе Историческа възстановка на освобождаването на Видин.

Във Варна от 19.00 часа в Театрално-музикален продуцентски център Варна ще се проведе празничен симфоничен концерт. Входът за граждани е свободен. В концерта ще участват Симфоничният оркестър при Държавната опера във Варна с диригент - Григор Паликаров и солист - Людмил Ангелов – пиано. Те ще изпълнят творби на Волфганг Амадеус Моцарт, Клод Дебюси и Лудвиг ван Бетовен.

В 10.00 часа на площада пред община Стара Загора ще се проведе церемония по издигане на националното знаме по повод Националния празник на България. В 10.30 часа ще започне празничен концерт на ансамбъл „Загоре”. В 11.30 часа ще се проведе тържествен ритуал за поднасяне на венци и цветя на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора”. В 18.30 часа на площада пред общината ще започне концерт на Духов оркестър – Стара Загора, а в 19.00 часа ще се проведе заря-проверка.

В 11.15 часа свещеници от православния храм „Св. Троица” ще отслужат заупокойна молитва пред Мавзолей– костница „19 юлий 1877”. На панихидата ще присъства зам.-кметът по хуманитарните дейности Ваня Сотирова. Тя ще участва в ритуала по полагането на венци и цветя пред костницата.

В с. Столетово, община Карлово от 11.00 часа честванията за Националния празник ще бъдат открити със слово от Славчо Тодоров, кмет на село Столетово. От 11.10 часа поздрав ще произнесе д-р Емил Кабаиванов, кмет на Община Карлово. От 11.20 часа е рециталът на самодейци при читалище „Христо Ботев 1928 г.” – с. Столетово, а от 11.30 часа е поднасянето на венци и цветя пред бюст-паметника на ген. Столетов.

В 9.30 часа на площад Севтополис” в Казанлък. ще се проведе Тържествен водосвет за благоденствието на българския народ и ритуал по издигането на националното знаме по повод Националния празник.