Международни адвокати са се оплакали на Брюксел за наложени им в България ограничения да си вършат работата, пише „Файненшъл Таймс".

Това е последният от поредицата конфликти, предизвикани от наложените от държавата-членка на ЕС ограничения на служителите в правната сфера. Британски и австрийски адвокатски кантори поведоха борба срещу наложените от София правила, които, твърдят те, ще ги накарат да напуснат страната и да освободят от конкуренцията си местните адвокатски кантори.

Питър Валерт, партньор в DLA Piper Weiss-Tessbach, една от фирмите, подали оплакването, заявява, че подобни спорове могат да се превърнат в нещо обичайно, тъй като адвокатите в новите държави-членки на ЕС лобират техните правителства да им осигурят защита срещу конкуренцията на чуждестранни адвокатски кантори.

В жалбата, подадена до Европейската комисия миналата седмица, от фирми като DLA, британската CMS Cameron McKenna и Wolf Theiss от Австрия, се казва, че законите в България не съответстват на нормите на ЕС, които дават свобода на адвокатите да практикуват в други държави-членки на съюза.

Фирмите твърдят, че законът не им разрешава да практикуват, използвайки собствените си имена и налага неоснователни изисквания като например чуждестранните адвокати да полагат приравнителен изпит по българските закони. Валерт заявява, че местните адвокати лобират пред българските власти да предприемат по-твърди действия срещу чуждестранните адвокати, които вземат техния бизнес.

Той заявява: „Ние просто искаме еднакви правила на играта". Представители на ЕС заявиха, че ще разгледат жалбата срещу България. Ако Комисията установи, че София има вина, тя може да предприеме преки действия, въпреки че случаят може да завърши в Европейския съд по правосъдието, ако се стигне до опровержение.

Делегацията на България в ЕС отказа коментар по случая.

Източник: БГНЕС