Президентът Росен Плевнелиев, който в момента е на посещение в САЩ за срещата на ООН, даде интервю пред бизнес канала CNBC.

CNBC озаглави статията си към видеото „България – остров на стабилността в Европа“.

„Финансовите пазари имат доверие в България, защото първо, България е държава с изключително нисък дълг, едва 16% от БВП, или 5 млрд. евро, което е много ниско. Второ, в момента сме една от малкото държави, в които бюджетът има излишък. България скочи с 12 места нагоре в класацията на СИФ по конкурентоспособност, от 74-то на 62-ро място и най-важното – имаме прогнозен икономически ръст от 1.3 – 1.5% за тази година, а за следващата планираме 2%,“ каза Плевнелиев.

Водещият отбеляза, че е странно, че някои от бившите комунистически държави са станали по-капиталистически от другите.

На въпроса „Вашата държава по-малко социалистическа ли е от другите?“, Плевнелиев каза, че ще отговори с цифри. Той попита „Знаете ли, че българското правителство преразпределя 36% от БВП на страната, а във Франция процентът е 55%. Това е така, защото вярваме, че частният сектор е по-ефективен.“

На въпрос дали България все още има намерение да се присъедини към Еврозоната, Плевнелиев отговори: „Да, но не в близко бъдеще. За момента изчакваме да видим как ще се развие ситуацията.“

Президентът изтъкна още, че България има плосък данък от 10% за физически и корпоративни лица.

„По време на комунизма България беше нещо като Силициевата долина на социалистическия блок,“ казва Плевнелиев. „И днес имаме динамичен IT сектор“.

Няма как да не повдигнем въпроса за корупцията, каза водещият.

„Преди 3.5 години България имаше проблеми с усвояването на пaри от еврофондовете, те дори бяха блокирани. Но днес, 3.5 години по-късно, България е една от само трите държави, в които няма никакви структурни проблеми с усвояването на еврофондовете,“ каза държавният глава.

„Аз съм много проевропейски лидер,“ подчерта Плевнелиев. „Това, което бих искал да видя в Европа, е лидерите да вземат бързи и смели решения. Изминаха 4 години от колапса на Lehman Brothers, обмисляме различни варианти. Европейските лидери трябва да имат план, да са уверени в себе си и да знаят, че вървят в правилната посока. Европа трябва да има план и да се придържа към него, дали ще бъде финансов съюз или банков съюз, важното е да се определи този план и да се върви напред.

Въпреки че Европа в момента има проблеми, тя има светло бъдеще,“ увери Плевнелиев.