Настъпва краят на данъчния рай за много богати българи, живеещи в ЕС. България, съвместно с данъчните служби на страните от общността, започва проверки на българи, за които има съмнения, че укриват доходи.

Данъчните власти от европейските страни ще работят съвместно за събиране на информация за банкови сметки, имоти, яхти, скъпи коли и други ценности. Ще се проследяват и парични преводи, доходи от отдаване под наем, сделки с имоти.

Ако данъчните преценят, че има данни за укриване на доходи или имущество, ще се направи ревизия, в която ще се включат екипи от колегите им в другите европейски страни.

Това става възможно, след като българският парламент започна гласуването на промени в нашето законодателство в съответствие с европейските изисквания.

„Това не означава, че българите в чужбина ще бъдат проверявани и ревизирани съвкупно”, коментира в интервю за БНР Росен Бъчваров, директор „Комуникации” в Националната агенция за приходите.

Той уточни, че ако доходите, респективно имуществото, е осезаемо по-скъпо, отколкото официално декларираните доходи, данъчните установяват стойността на укрития доход и налагат дължимия данък.

Ако обаче има белези на данъчно престъпление, се уведомява прокуратурата. Годишно НАП извършва между две и четири хиляди проверки на физически лица. И всяка година се оказва, че има достатъчно хора, които нямат легален произход на доходите си.

Говори се, че в НАП вече има изготвен списък с набелязани българи, живеещи в чужбина.

"Да, съществува такъв списък. Всеки месец се извършва селекция. И ако един български гражданин има значително по-скъпо струващо имущество, отколкото официални доходи, е въпрос на време, да бъдат попитани данъчните власти за произхода на неговите средства. От друга страна, в България има десет процентен плосък данък върху доходите и се оказва не чак толкова скъпо или мъчително да се спазва закона, вместо човек да си има неприятности с данъчните власти. В последните няколко години като че ли данъчната дисциплина осезаемо се подобри", потвърди Бъчваров.

В кои страни има най-много богати българи според списъка на НАП?

"Различни са аспектите", уточнява Росен Бъчваров. "Първо, доколкото в Швейцария и Люксембург банковите системи са специфични, там се намират значителни български капитали. От друга страна, където е по-силна икономиката и където има по-големи български диаспори, там са респективно по-богатите българи, като Германия, Испания, Италия. Но няма някакъв специфичен национален профил в ЕС, който да е предпочетен еднозначно от богатите българи."

Данъчните власти ще отварят и швейцарските сметки. Те ще получават информация благодарение на новата Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане на доходите.

Публична тайна е, че над 150 българи държат в швейцарските трезори около 300 млн. евро. Дали това е така?

"Да, така е и в това няма нищо изненадващо", потвърждава информацията Росен Бъчваров.

"Между другото, ЕС в последните няколко години прие доста агресивна политика към т. нар. данъчни убежища и изобщо местата с много специфични режими на банковите спестявания като Швейцария и Люксембург. Защото доскоро там можеше напълно анонимно и без никаква следа да се държат големи авоари. Това за ЕС се оказа проблем и след няколко промени в правната уредба, тези две държави, които са данъчни убежища с много привлекателен банков режим, вече са длъжни да подават обобщена информация на данъчните власти в целия ЕС за данъка върху лихвите от депозитите на техни граждани. Така става лесно чрез данъка върху лихвите да се разбере какъв е размерът на главницата и респективно да се състави картина на имущественото състояние на едно лице."

След като в ЕС има натиск върху финансовите институции за повече прозрачност и контрол от страна на данъчните власти, въпросът е къде ще се насочат тези капитали. Това са не само български, но и гръцки, западноевропейски, руски.

"Изключително трудно ми е да ви кажа. Много е възможно да се върнат в страните на техния произход или да бъдат инвестирани в офшорни зони", казва Росен Бъчваров.

"Трудно е да се направи такава прогноза, но доколкото България е страна с много атрактивна данъчна система и ниски данъчни ставки, не е изключено част от тези капитали да се върнат в България като официален капитал и да бъдат официално обложени", допълни той.