Бизнесът, синдикатите и правителството не постигнаха съгласие по предлаганите промени в данъчните закони.

След заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество стана ясно, че държавата може да преосмисли намерението си да премахне преференциите за младите семейства с ипотечни кредити. Изчисляването на такса смет остава същото, няма да има и необлагаем минимум. Остава и данъкът върху лихвите по депозитите за физичиски лица.

Държавата е готова още сега да преосмисли отпадането на преференциите за младите семейства с ипотечни кредити, обяви след тристранния съвет финансовият министър Петър Чобанов, цитираб от БНР:

„Като цяло към момента не мога да кажа категорично дали ще остане, но има вероятност да не отпадне, а да остане и да бъде разширено. Няма готовност още от догодина да се отговори на искането на бизнеса да се промени формулата за изчисляване на данък смет. Такса смет като цяло към момента при внасянето нямаме готовност да направим тази промяна. Това е част от една по-голяма дискусия, предимно в края на тази и следващата година ще водим и с Националното сдружение на общините“.

Синдикатите поискаха още от догодина необлагаем минимум и семейно подоходно облагане.

„Въвеждане на необлагаем минимум, който да оставя по 30 лева в джоба на работещите. Нашето предложение е за въвеждане на семейно подоходно облагане, нещо, което на този етап не се приема“, каза Николай Ненков.

„През 2014-а двете мерки няма да се случат“, обясни Чобанов:

„Няма да има необлагаем минимум. Както казах, отношението ни като цяло е, че имаме една опростена данъчна система, която добре функционира, но нашите мерки са насочени към заздравяването, тоест да видим какво и колко ще можем да събираме догодина, тъй като, знаете, че това е важно с оглед провеждането на политики. По отношение на минималната работна заплата, тази година тя вече беше повишавана, нямаме консенсус за тази година. За догодина виждаме възможност тя да бъде повишена“.

Не се предвижда да отпадне и данъкът върху лихвите по депозитите на физическите лица.

„Ние разчитаме на едни средства от порядъка на 90 милиона. Целта е тези средства да се използват и догодина и за финансиране на допълнителни средства, които ще отпуснем за образование. Като цяло по отношение на източниците на такива допълнителни приходи трябва да се внимава, но също краткосрочно стои дали да не отпадне този данък“.