Държавата би могла да си върне отново дворците "Ситняково", "Царска Бистрица", "Врана" и вилата "Саръгьол" в Боровец, като заведе искови молби, стана ясно от прессъобщение на министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ).

Завърши прегледа на правните анализи, изготвени от три адвокатски кантори, за възможностите за завеждане на дела от държавата срещу наследниците на бившите царе Фердинанд I и Борис III.

В края на юли 2010 г. МРРБ сключи договори с проф. Владимир Петров и адв. Любомир Денев, адвокатските кантори "Владимир Дончев" и "Савова и сие", за да анализират документите, събрани от временната комисия.

Тя бе формирана от 40-то Народно събрание за установяване на отнетото и възстановеното имущество на бившите царе Фердинанд I и Борис III, както и да предложат варианти за решаване на казуса с царските имоти, се припомня в прессъобщението.

Адвокатите изтъкват, че т.нар."царски имоти" са били собственост на интендантството, което е държавно учреждение.

Другият им аргумент е, че не може да има реституция на основание само на решение на Конституционния съд, посочват от в. "Дневник".

Според проф. Владимир Петров и адвокат Любомир Денев и канторите "Владимир Дончев" и "Савова и сие" връщането на имотите трябва да стане със специален закон, така както са върнати земеделските земи и едрата градска собственост на всички други граждани.

Имотите, обект на анализ и на събиране на допълнителни документи, са дворец "Врана", имот "Саръгьол", дворец "Царска Бистрица", дворец "Ситняково" и къща в с. Слатина.

Анализите са били предоставени в договорения срок и в тях се изразяват становищата на адвокатските кантори за основателността на бъдеща искова претенция от страна на държавата.

Според правните анализи бившата къща в село Слатина е била възстановена правилно на наследниците й. Тя е придобита с нотариален акт от 1937 г. от княгиня Евдокия Фердинандова.

От допълнително изисканите и представени от Столичната община документи и информация пък е установено, че не са налице основания за завеждане на дело от държавата против наследниците на бившите царе за този имот.

През декември 2010 г. МРРБ бе сключило договори за изготвяне и завеждане на искови молби и процесуално представителство с адвокатска къща "Савова и сие" за двореца "Царска Бистрица", двореца "Ситняково" и двореца "Врана".

Това е една от канторите, на които е било възложено да изготвят правните анализи. Досега тя не е защитавала държавните интереси за царските имори.

Предстои сключване на договор и с друга адвокатска кантора за имота "Саръгьол".

Източник: БТА