Едномесечният период, за който първоначално бе гласувано извънредното положение у нас, ще изтече след точно 6 дни. То бе продължено с още 30 дни, на фона на очакваното разхлабване на мерките в редица други европейски държави, както и плановете за възстановяване на големите икономики.

У нас обаче продължават словесните нападки между президент и премиер, който днес беше подпомогнат и от вицепремиера Томислав Дончев.

Президентът Румен Радев отговори задочно на думите на премиера Борисов от миналата седмица, който критикува държавния глава, че призовава за смекчаване на мерките срещу борбата с коронавируса.

Тогава министър-председателят предложи Радев да наложи вето, ако иска да „уморят народа“.

„Премиерът трябва да се запознае със законите. Президентът не може да наложи вето на решение на парламента. За други коментари по-добре да се въздържа, Гьоте го е казал най-добре – „Няма нищо по-страшно от активната глупост"“, коментира държавният глава.

Радев посочи, че още март месец е дарил цялата си заплата.

Доц. Мангъров: Защо изолираме и болните, и здравитеАз не съм враг на държавата и не искам хората да умират, каза още той

Думите му бяха по повод призива на депутатите и той да се откаже от заплатата си, след като вчера законотворците гласуваха да не получават възнаграждения.

„Дарението е личен акт, ако много държат да се равнят по президента – кръгом и бегом към месец март. Да съберат заплатите и от месец март.“, каза той.

"Доколкото си спомням от скромния си опит във въоръжените сили, армейските команди "кръгом" и "бегом марш" се подаваха от висшите към по-нисшите чинове с цел да извършват прости механични движения, без да осъзнават смисъла им. Не мисля, че в тази ситуация подобен режим е приложим. Първо, тук няма новобранци. Второ, не сме на занятия по стрелева подготовка. Трето, и да бяхме, не е ясно коя команда трябва да изпълняваме - тази от Трети март или тази за сваляне на карантинните мероприятия от преди седмица. Всичко това ми прилича на един жанр от военните сили, където някой, с цел да унижи другия, му подава командата "Шашкай се в различни посоки"", отговори вицепремиерът Дончев.

COVID-19:България се справя доста добре по един основен показателНай-добре по този показател се справят Малта, Словакия, Латвия и Полша.

Томислав Дончев явно също е чел Гьоте, защото и той отговори с цитат: "Когато двама се карат, виновен е по-умният".

Мутафчийски говори:

Винаги съществува елемент на по-далечен хоризонт на обсъждане на мерките. По-конкретно, в акцент кога може да се обсъжда разхлабване на мерките. Още е много рано, за да се правят такива заключения. Нашето мнение е, че със сигурност мерките трябва да останат същите до Великден, заяви началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

Мутафчийски: Труповете не могат да се скриятНе знам защо винаги се забравя, че в България не се случват зловещи неща и това е благодарение на това, което са направи досега, каза началникът на щаба

Към болниците се стекоха огромни средства – над 1 млн. за някои болници. Има безпрецедентна мобилизация в обществото, според Мутафчийски.

По света:

Над 80 000 души са починали от новия коронавирус по света, съобщи Франс прес, като цитира компилирани от нея данни от официални източници.

Повече от 1.4 милиона души са били диагностицирани с вируса в 184 държави и територии.

Коронавирусът е причинил смъртта на 80 759 души по данни към 22 часа. Потвърдените заразени са над 1 351 000. Реалният им брой обаче е по-голям, тъй като много страни подлагат на тест само хора, настанени в болница.

Най-малко 297 900 от заразените вече са оздравели.

Япония:

Япония обяви един от най-мащабните спасителни финансови пакети, с който смята да противодейства на негативните икономически ефекти, предизвикани от разпространението на епидемията от COVID-19 в страната, пише Ройтерс.

От днес правителството на Шинзо Абе официално обяви извънредно положение в столицата Токио и още шест префектури, в които живеят 44% от населението на страната. В същото време управляващите представиха и плановете си за финансови стимули, които имат за цел да компенсират загубите на бизнеса и свиването на доходите на японците.

Общият размер на спасителния пакет е на стойност 108 трилиона йени, или почти 1 трилион щатски долара. Това се равнява на около 20% от брутния вътрешен продукт на страната, като по този начин "финансовата базука" на японците далеч надминава мерките, обявени от Белия дом (които възлизат на около 11% от БВП на САЩ), както и германските, които са на стойност около 5% от БВП.

Легендарен инвеститор: Блокадите са по-лоши от самата болестИсторията на Майкъл Бъри, който предрече кризата от 2008 г., бе разказана във филма „Големият залог“

Еврогрупата:

Председателят на Еврогрупата Мариу Сентену заяви, че на днешното видеоконфрентно заседание министрите на финансите от еврозоната групата ще обсъди най-мащабния в своята история план за възстановяване на икономиката след пандемията от коронавирус, предодаха ТАСС и Франс прес.

Сентену призова европейските министри на финансите да поемат ясен ангажимент в подкрепа на координиран план за стимулиране на икономиката с голям размах като част от мерките срещу коронавируса.

Призивът беше отправен преди днешното видеоконферентно заседание, чиято цел е да се определят съвместни предложения срещу кризата, предизвикана от пандемията, въпреки разделенията между страните членки, отбелязва АФП.

"Трябва да покажем на нашите граждани, че Европа ги закриля. Заради тях трябва да останем с високо вдигнати глави", изтъкна Сентену, който е и министър на финансите на Португалия, във видеозапис, поместен в интернет.

"Въпросът не е само да оцелеем от вируса: необходимо е отново да вдигнем на крака нашите икономики", допълни той.