Пикът на епидемията от коронавирус у нас се очаква в следващите 10-15 дни. Това обяви премиерът Бойко Борисов днес.

Само преди два дни началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски каза, че „мерките трябва да останат същите до Великден“.

Днес бе решено църковната служба на Великден да започне извън храмовете. Светият синод е решил още на Цветница да не се раздават върба и цветя.

В случай, че по време на Велиденските празници се избегнат струпвания по църквите и имаме три поредни дни на спад на новозаразените, голяма е вероятността да започне разхлабване на част от мерките.

Вчера столичният кмет Йорданка Фандъкова каза, че се обмисля използването на паркове и планините, но към момента се работи все още по този план.

Новите данни:

За последните 24 часа у нас са отчетени 25 нови случая. Към 17.00 часа днес в страната са отчетени 618 случая на коронавирус. Общият брой на излекуваните вече е 48.

230 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като от тях 32 са пациентите в интензивни отделения.

Към днешна дата 347 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 271 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 48 години.

Едва в три от областите на страната няма потвърден случаи на коронавирус, сочи справка на Profit.bg Това са Разград, Търговище и Ямбол.

Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са както следва: Благоевград – 18; Бургас – 25; Варна – 24; Велико Търново – 4; Видин – 2; Враца – 2; Габрово – 2; Добрич – 12; Кърджали – 10; Кюстендил – 11; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 13; Перник – 8; Плевен – 9; Пловдив – 33; Русе – 3; Силистра – 2; Сливен – 11; Смолян – 16; София – 368; Стара Загора – 15; Хасково – 6; Шумен – 4.

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 33 души.

Няма съобщени нови случаи на починали пациенти с COVID-19.

Президентът говори:

Икономическите мерки за смекчаване на негативните ефекти от кризата с разпространението на COVID-19 трябва да бъдат навременни, достъпни и безвъзмездни. До момента ние нямаме никакви безвъзмездни мерки. Закъсняхме с това в сравнение с много други европейски държави.

Това коментира пред bTV президентът Румен Радев.

По думите му те трябва да обхващат самонаетите, малките и средни предприятия, едноличните търговци, културните дейци и всички други икономически субекти. И задържително да има подкрепа за най-бедните.

"Какво става с гладния човек? Той излиза на улицата и помита всякакви ограничения и мерки", коментира Радев.

Румен Радев: Нямам проблеми с премиера Когато армията от безработни се множи всеки ден, мисля че е неуместно да занимаваме хората с отношенията между президентската институция и изпълнителната власт, заяви Румен Радев

"В момента, в който излезем от кризата, поради факта, че ние закъсняваме с подкрепата на хората в най-голяма нужда - домакинствата, малкия и среден бизнес, други държави ще бъдат далече преди нас във възстановяването. Ние ще губим конкурентоспособност и ще излизаме много по-късно, без да е ясно по какъв начин. Ако се забавим още в мерките и изпаднем в рецесия, а други европейски държави дърпат мощно напред, какво ще се случи? Масова емиграция към тях. Това е най-лошият сценарий", заяви Радев.

Той допълни, че адекватни икономически мерки се прилагат в много други държави.

"Аз не говоря за "хеликоптерни пари", които да "ръсим" на всички. Необходимо е преразглеждане на минималните обезщетения, ваучери за храна. Не трябва да оставяме гадни хора", заяви Радев и цитира българския банкер и държавник Атанас Буров : "Безрарботицата е най-голямата беда за всяко управление. Тя ражда болести, глад, мизерия и престъпност. Ние трябва да мислим как да снижаваме тази безработица по възможно най-бързия начин".

Прогнозата на Световната банка:

След по-добрия от очакваното ръст на БВП за 2019 г., българската икономика се очаква да влезе в рецесия през 2020 г. заради пандемията от COVID-19 и ефекта от нея върху износа и вътрешената икономическа активност.

БВП на България се очаква да падне с 3.7% през 2020 г. Това се казва в пролетната прогноза на Световната банка за нашата страна.

През 2021 г. България ще отчете ръст от 3.9% на БВП, а през 2022 г. повишение от 3.2%, според прогнозата на финансовата институция.

По света:

По над 4000 новозаразени отчетоха днес от Италия, Испания, Франция и Турция. COVID-19 обаче продължава да е с епицентът в САЩ, където само за вчера и днес до обяд бяха обявени над 50 000 нови случая.

Общият брой на заразените в световен мащаб доближава 1.6 млн. души, след като вчера бе премината границата от 1.5 млн. души.

Излекуваните хора вече са 350 000, а починалите – близо 94 000.