България се е споразумяла за постепенно преминаване към пазарни цени на газта, за да не бъде шоково поскъпването, каза пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който участва в заседание на ПГ на Коалиция за България.

Той беше помолен да коментира искането на ДСБ за преразглеждане на договора с "Газпром". "Когато г-н Костов говори за България, той има предвид изграждане на пазарна икономика, но когато говори за цената на газта, иска съветски цени", каза Петър Димитров.

Такова нещо аз не знам да има някъде, по света има пазарни цени", посочи той. "Ако Костов смята да договори цените от времето на Брежнев, в общи линии съм готов да го подкрепя", посочи министърът.

Във връзка с опасенията на ДСБ, че "ни чака Жан Виденова зима", Петър Димитров каза, че нито има недостиг на електрическа енергия, нито има някаква заплаха да не ни достигат енергийни мощности.

Изказването беше направено във връзка с искане на лидера на ДСБ Иван Костов за отсрочване на покачванията на цената на газта и преразглеждае на стратегическите решения за българската енергетика.

Той уточни, че „едно отговорно за страната управление може да спре важни за руската страната геостратегически проекти като Бургас-Александрополис и Южен поток“. Тогава Русия ще бъде принудена да седне на масата на преговорите, изтъкна Костов и припомни действията на своето правителство, което заплаши Русия, че ще спре преноса на газ през страната и принуди Русия да преговаря.

„Едно отлагане на покачването в цената на газта ще позволи на българските топлоцентрали да оцелеят“, каза още синият лидер пред "Нова телевизия". Той бе категоричен, че има крах на българската борса.

„А борсата е най-чувствителния механизъм на една пазарна икономика и когато няма сили да се спрат негативните процеси в нея, означава, че действително ни чакат неблагоприятни процеси“, подчерта Иван Костов. Той отново изрази убеденост, че подписката срещу правителството ще бъде успешна и че това ще покаже, че опозицията не е безпомощна.

Източник:БНР, БГНЕС, Снимка:БГНЕС