Няма да падне подаването на газ под санитарния минимум, който запазва жизнеспособността на „Кремиковци“. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. По думите му в момента се чака решението на съда, за да влязат синдици в комбината и да спре обслужването на старите задължения.

„Не можем да наливаме пари от българските държавни дружества в чужди доставчици и купувачи на продукция“, каза още Димитров. Той посочи, че задълженията на „Кремиковци“ към „Булгаргаз“ възлизат на 38 млн. лв. Министърът потвърди, че и с БДЖ има проблеми, но те джентълменски доставят това, което е необходимо на комбината.

Според Димитров трите държавни дружества НЕК, „Булгаргаз“ и БДЖ ще продължат да обслужват „Кремиковци“ - въпреки задълженията. По думите му само на НЕК това милосърдие струва 1.5 млн. лв. ежедневно.

Димитров допълни, че е изненадан от вчерашната декларация на втория ешалон мениджъри в комбината, които са заявили, че държавата не прави нищо. Министърът бе категоричен, че през последните 4 месеца държавата е направила всичко възможно „Кремиковци“ да бъде живо и всички възможни отстъпки, които остават за сметка дружествата. „Ако те знаят друг субект, който през този период да е направил нещо за комбината, нека да го обявят пред обществото“, каза Димитров.

Министърът на икономиката коментира и вчерашното изказване на Сергей Шматко за поскъпването на газопровода „Южен поток“ от 10 на 20 млрд. долара. Димитров каза, че няма такава информация и до него не е стигала по официални канали. „Това засяга изграждането на целия газопровод, а не отсечката на българска територия. Знаете, че у нас цената на работната сила и данъците са много по-ниски, така че не може да се прави автоматична връзка“, каза икономическият министър.

Той обаче бе категоричен, че колкото по-бавно се реализира проекта, толкова по-скъп ще бъде заради постоянното покачване на цените. По думите му страната ни настоява да има междуправителствено споразумение между всички държави по трасето на газта, за да е ясен маршрутът и да няма въпросителни.

Източник: БГНЕС, Снимка: БГНЕС