До 2013 г., когато АЕЦ Белене трябва да заработи, е необходимо да бъде подготвен персонал от 529 души. Това каза днес Йордан Георгиев, управител на предприятие "АЕЦ Белене" към НЕК по време на конференцията "Кадрово обезпечаване на ядрено-енергийния отрасъл". Все още не е утвърден техническият проект, въз основа на който се определя щатното разписание на централата, уточни той.

Подготовката на обучени според всички нормативни изисквания кадри в областта на ядрената енергетика отнема около 4-5 години, затова обучението трябва да започне от следващата година, посочи председателят на Български атомен Форум Богомил Манчев.

Проект "АЕЦ Белене" е важен в икономически, екологичен и социален план, това е най-важният инвестиционен проект за страната и Министерството на икономиката и енергетиката ще направи всичко възможно за обезпечаване обучението на специалистите, които ще работят в бъдещата централа,заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

Около 60 човека ще бъдат свързани пряко с безопасността на централата и на тяхното обучение ще се обърне специално внимание, каза инж. Александър Труфанов от Нововоронежки учебно-тренировъчен център на "Атомтехненерго", Русия. Той подчерта, че като изпълнители на проекта Атомстройекспорт са задължени да обучат персонала и ще го направят според най-високите световни изисквания. Ние имаме огромен опит в тази област, а разчитаме също и на обучен персонал от "АЕЦ Козлодуй", посочи инж. Труфанов. Той обяви, че до 2013 г. трябва да бъдат обучени хора в 271 различни длъжности, тоест да се разработят 271 обучителни програми.

Персоналът на "АЕЦ Козлодуй" е намалял значително след извеждането от експлоатация на първите четири реактора, посочи на конференцията Александър Николов, директор "Производство" на "АЕЦ Козлодуй".

Според заместник-министъра на образованието и науката Ваня Добрева обучението на един млад човек от студентската скамейка през квалификационни курсове и положен стаж по специалността до превръщането му в специалист по ядрена енергетика отнема от 10 до 15 години. Кой ще има мотивация да отдели тези години от живота си за обучение, ако не е сигурен в бъдещата си реализация, запита Добрева. Тя посочи, че за тази година МОН е отпуснало с 20 процента повече места за обучение във физичните специалности на университетите , но те не са попълнени. Липсва мотивация на младите хора да се занимават с ядрена физика и това може да бъде преодоляно единствено, ако се предвидят допълнителни стимули за студентите като стипендии и осигуряване на работа след завършване на обучението, каза Добрева.

Министър Димитров определи срок от два месеца за изготвяне на конкретни предложения за публично-частни партньорства в областта на обучението на кадри за "АЕЦ Белене" и за начертаване на конкретни стъпки за провеждането на обучение на бъдещия персонал на централата. Като възможност за унифициране на специалността на конференцията бе предложено създаването на междууниверситетска магистърска програма.