На фона на влошената заради кризата икономическа обстановка експертите отчитат първите, макар и плахи признаци на разведряване на инвестиционния климат в страната.

След тревожното отдръпване на чуждия капитал от родните пазари, през 2008 и 2009 г., днес интересът към България като че ли бавно се възвръща. От началото на второто полугодие на 2010 г. БНБ отчита слаб, но устойчив ръст на финансовите потоци към страната. В момента „най-апетитни" са химическата промишленост и недвижимите имоти, които през първите 7 месеца на годината са привлекли общо над 300 млн. евро инвестиции.

Повишен интерес има и към телекомуникациите, както и към секторите, свързани с т.нар. „зелени" индустрии. Именно те се очертават като най-перспективни през следващите години.

Въпреки плахото оживление на инвестиционния интерес, като цяло притокът на чужд капитал към страната сериозно е намалял спрямо предходните години, предупреждават анализатори. Спадът, според тях, е предизвикан най-вече от стагнацията във финансите, търговията и строителството - сектори, които до началото на кризата осигуряваха огромни финансови потоци към страната.

В момента българският бизнес търси начини да оцелее в създалата се икономическа ситуация. За целта компаниите у нас залагат както на собствените си, често твърде ограничени ресурси, така и на свежи капитали отвън. Въпросът е как страната ни да спечели доверието на разколебания от кризата чужд инвеститор? „ Има една лоша и една добра новина" - заяви пред журналисти Борислав Стефанов - председател на Агенцията за инвестиции и добави:

„Лошата е, че инвестициите през първите 7 месеца на миналата година са били 2 млрд. евро, а за тази са малко над 700 млн. евро! Но добрата новина е, че през последните месеци се наблюдава известен ръст на финансовите потоци отвън.

Вярно е, че за първото тримесечие на годината, според доклада на БНБ, България бележи срив на инвестициите. От месец май обаче те са започнали плавно да се повишават и към края на юли вече възлизат на 730 млн. евро, което е една добра тенденция.

Недвижимите имоти са един от основните сектори, от които са постъпили тези инвестиции. Въпреки сериозния спад спрямо 2009-а, този сектор е привлякъл напоследък около 200 млн. евро чужди инвестиции.

Сравнително големи инвестиции са отбелязани още в производство и преработката на петролни продукти и химическата индустрия като цяло. Извън рафинирания петрол, от началото на годината около 100 млн. евро са инвестирани в химическото производство."

Източник: БНР