Темата за добива на шистов газ у нас не е затворена страница. Тази седмица трябва да бъде сформирана парламентарната комисия, която ще разгледа мораториума върху добива и ако се окаже, че методът фракинг е безвреден, забраната може да бъде отменена. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред БНТ. На 18 януари парламентът наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или сходни техники.

За посещението си в Москва министърът каза, че „преговорите не бяха лесни, но не бяха и кой знае колко трудни, защото и двете срещи преминаха в положителен тон“.

По думите на Добрев, България не иска да сключва дългосрочни договори с Москва за доставки на природен газ, за да не се окаже дълго зависима от "Газпром".

В петък, след като Добрев се върна от Москва, заяви, че ускоряването на проекта за газопровод "Южен поток" е цената на "сделката", благодарение на която България е договорила 11-процентна отстъпка от Русия в цената на природния газ.

Нищо повече не сме дали, единствено обещахме да ускорим процедурите, за да може до 15 ноември да вземем окончателно инвестиционно решение“, заяви Добрев по повод съмненията на опозицията за тайно договорки с Москва в ущърб на България. „Не сме дали и един сантиметър от нашите тръби“, уточни министърът.

"Провежда се конкурс за находището в Черно море. Надявам се там да намерим сериозни залежи на газ. Конвенционалният газ на сушата също не е за пренебрегване", обясни той.

Попитан за това дали Москва иска неустойки за отказа ни от АЕЦ "Белене", Добрев отговори, че не е стигало до този въпрос. Добрев уточни, че също е бил притеснен от публикациите в руската преса, според които Москва може да поиска до 1 млрд. евро обезщетение за спрения проект.

По въпроса за реактора, който беше предназначен за АЕЦ "Белене", икономическият министър коментира, че 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" ще има. "Има техническа възможност това да е готовият реактор за "Белене", това бе потвърдено от страна на "Росатом". Ще отнеме малко повече време, докато стане готов реакторът в сравнение с проекта "Белене"", мотивира се той.

По думите му, най-големият приоритет в енергетиката на правителството е удължаване срокът на експлоатация на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй". "Това може да стане, да се удължи животът им с 20 години. Има възможност и за 8-и блок, защото на площадката на АЕЦ "Козлодуй" има три възможни площадки за реактори.

"Ние в момента извеждаме от експлоатация от 1-ви до 4-и блок. Трябва да се концентрираме сега върху 7-и блок, придвижване на процедурите за площадка, ОВОС и т.н. 5-и и 6-и блок не бяха обсъждани в Русия, нямаше смисъл да се обсъжда това сега, но "Атомстройекспорт" имат интерес от удължаване на срока на експлоатация", уточни Добрев.

За реакцията на опозицията, че без "Белене" ние ще се превърнем във вносител на ток, Добрев контрира, че са необосновани приказки.

"Опозицията цитира доклад на HSBC, който едва ли не казвал това. Той не казва, че в България електроенергията няма да бъде достатъчна. Централите като ТЕЦ-Варна, например, ще бъдат модернизирани. Няма никаква опасност ние през 2020 г. да имаме недостиг на електроенергия.

Ние сме държавата в ЕС, която най-много пилее по най-безобразния начин електроенергията. Използваме електроенергия от 5 до 8 пъти повече от нормалното, което е за ЕС. Ако свалим разходите на домакинствата и бизнеса, това ще ни позволи да потребяваме повече, а и бизнесът ще стане по-конкурентоспособен", подчерта министрът.