Световната банка и МВФ съобщават, че икономическата криза се отразява пагубно на борбата срещу бедността. Източна Европа и Централна Азия са засегнати от нова вълна на бедност, алармират експерти.

Според новото издание на съвместния доклад на Световната банка и МВФ „Световен мониторинг" икономическата криза се отразява негативно на няколко от обявените от ООН главни цели на хилядолетието - сред тях са целите, свързани с глада, здравето на майките и децата, равнопоставеност на жените, достъп до чиста вода и контрол върху заразните болести.

Най-тежко засегната обаче е борбата срещу бедността; като последица от икономическата криза през 2015 г. в света ще има 920 милиона души, живеещи под прага на бедността - с 53 милиона повече от поставената цел, каза заместник-изпълнителният директор на МВФ Мурило Португал: „Тази криза увеличи страданието на милиони хора по света. Абсолютният брой на тези, живеещи в крайна бедност, със сигурност е нараснал с десетки милиони."

Световните региони са засегнати от кризата в различна степен. Данните в доклада на Световната банка и МВФ сочат, че държавите със средни доходи в Източна Европа и Централна Азия няма да успеят да намалят нивата на бедността до желаните цели. Това се отнася както до групата на тези, живеещи с по-малко от 1.25 долара на ден, така и до групите на тези, живеещи с по-малко от 2 долара на ден, и 5 долара на ден.

По време на брифинг вице-президентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Филип льо Уеру посочи, че регионът е най-тежко засегнатият от икономическата криза, а възстановяването му ще е най-бавно, с негативни последици за благосъстоянието:

„Растящата безработица хвърля в нова бедност цели семейства и задълбочава нищетата на тези, които бяха бедни и преди кризата. Броят на бедните и социално слабите през 2009 г. се е увеличил с около 13 милиона вместо да намалее с 15 милиона души, както се очакваше преди започването на кризата", каза вице-президентът.

40 милиона души в Източна Европа и Централна Азия живеят с по-малко от 2.50 долара на ден, а 160 милиона с по-малко от 5 долара на ден.

Безработицата в региона през 2009 г. е била почти 10% в трите държави-членки на ЕС в Прибалтика, в Унгария, Словашката република и Турция. Според доклада на двете международни институции безработицата в държавите с валутен борд е значително по-голяма от тази в държавите със свободен валутен обмен.

В държавите с валутен борд в региона средното увеличение на безработицата е с 1.7 процента, в държавите със свободен валутен обмен - с 0.4 процента. В България безработицата продължава да расте и през 2011 година ще е над 9 процента, водейки до ново значително намаляване на доходите.

Допълнително намаляване на доходите в България идва от намаляване на заплащането, както и от замразяване на заплатите. Растежът на заплатите в страната се е забавил с 5%.

Източник: DW