Българският министър Томислав Дончев е енергичен и непресторен мъж. Не си пада по капризите, характерни за властимащите.

Това пише австрийският в. "Ди Пресе" в статия под заглавие "Дончев: строгият ковчежник на ЕС в София".

"Надявам се моята позиция скоро да стане излишна от само себе си", казва Дончев простичко. Той е един от малцината политици, на които човек може да повярва за това желание. Може би и заради това, че постът му все още е малко необичаен - Дончев е българският министър, който управлява средствата от ЕС. Това не е титла, предизвикваща гордост, а титла, задължаваща човек да си върши работата, описва го изданието.

На гости, които изразяват учудването си от контрольорския му пост, 36-годишният министър с удоволствие обяснява защо България се нуждае от подобна служба. Засега! Работата е там, че опитът със средствата от ЕС е все още "относително беден".

"Имаме нужда от контрол, който да гарантира, че всички организации си вършат работата", казва министърът.

Всъщност думите му са по-скоро твърде меки, като се имат предвид големите ядове, които България си докара през летните месеци на 2008 г., още по време на социалистическото правителство. Заради лошо стопанисване и злоупотреби с европейски средства тогава ЕС спря изплащането на 500 млн. евро - политическа катастрофа за правителството на Сергей Станишев. Тогава той се опита да си помогне с назначаването на тогавашната българска посланичка в Берлин Меглена Плугчиева за вицепремиер и "пожарникар". Но беше твърде късно, както стана ясно на парламентарните избори през 2009, отбелязва "Ди пресе".

За Дончев нередностите, случили се по време на управлението на предшествениците му, са проблем до ден днешен: "При някои проекти се стигна до големи забавяния. Те трябва сега да се завършат на дяволски висока скорост".

Ковчежникът на Брюксел в София е убеден, че контролът от страна на българските органи сега вече функционира. За целта трябвало да бъдат опростени заявките и процедурите по отпускането на средствата от ЕС. В това отношение Дончев си прави самокритика: "Държавата също трябва да спазва сроковете за обработката на документи и изплащането на средства", казва той.

В момента имало случаи на забавено изплащане - с до половин година, вместо целевите 3 месеца, пише още вестникът.

Томислав Дончев се надява, че парите от ЕС биха могли да се превърнат в "двигател за общините, стимул за по-бърза реформа на обществената администрация". Тази му надежда не е случайна: като бивш кмет на градчето Габрово в централна България той е запознат със ситуацията "по места" и знае, че на редица общини, най-вече на финансово слабите и на онези с персонални дефицити, им липсват ноухау и ресурси, за да се кандидатират по европейски проекти. Към това се прибавяло, че "общините още се опъват срещу съфинансиране със собствени средства, докато то е важно, за да не се гледа на европейските пари като на дарения".

Понякога Дончев с носталгия си мисли за времето си като кмет, когато се разхождал из улиците и общувал с всички: "Това беше работа, която край нямаше. Но и по-истинска, по-достоверна", спомня си той.

В офиса му в софийския Министерски съвет всекидневната работа е свързана със стратегии и оптимизиране на процеси и Дончев казва: "Това събужда у мен мечтателя. Но признавам, че ми липсват онези конкретни резултати, които можех да постигам като кмет", завършва статията.

Източник: БГНЕС