България има базата за икономически растеж през 2012 г. и 2013 г. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков на годишната среща на бизнеса с правителството.

"България е една от трите държави в ЕС, която води най-последователната фискална, данъчна и макроикономическа политика", изтъкна Дянков и допълни, че само три страни в ЕС не са вдигнали данъчната тежест и това са Финландия, Швеция и България. "От 1 януари 2011 г. България е държавата с най-ниско данъчно бреме в Европа. Това е постижение в условията на криза, което ние ще продължим да поддържаме", заяви финансовият министър, цитиран от БГНЕС.

Дянков допълни, че финансовата дисциплина е важна, защото това е основата за бъдещ икономически растеж.

"Докато 2011 г. беше годината, в която България се затвърди като една от малкото страни в ЕС и в света със стабилна данъчна и финансова политика, през 2012 г. и 2013 г. имаме данните за икономически растеж", изтъкна той.

Дянков заяви, че когато реформите се правят на време, ползата от тях е много явна. Като пример за навременна реформа той посочи реформата в митниците, благодарение на която приходите тази година са с близо 800 милиона лева повече спрямо предишната година, а в бюджета за догодина се предвижда те да са с 900 милиона лева повече спрямо тази.

Той изтъкна още, че благодарение на въвеждането на нови технологии контрабандата на цигари е намаляла наполовина – от 43% на 25%. Близо двойно се е увеличила и събираемостта на акциза върху алкохола. Дянков посочи и че благодарение на промените в начина на раздаване на концесии събираемостта на таксите се е увеличила два пъти и се е ускорил процесът на раздаването им.

Като пример за забавена реформа Дянков посочи пенсионната. "Още през март м. г. с министър Тотю Младенов предложихме идентична пенсионна реформа на приетата от парламента миналата седмица, но Първанов популистки реши да я върне", заяви финансовият министър. "Позабавихме се с тази реформа, но сега ни се налага да я направим. Правим я по наше желание, а не както много други държави в Европа - под натиска на външни фактори, и така ще продължим", допълни Дянков.

"Популизмът не печели от реформите", заяви министърът и допълни, че в началото на кризата е имало 14 социалистически правителства, а сега те са само две.

Правителствата, спечелили втори мандат, са тези в Полша, Швеция, Финландия Естония, Латвия, Германия и България заради решителния успех на местните и президентските избори. "Това са страните с най-добри финансови резултати", изтъкна Дянков. "Единственият начин да се управлява отговорно е начинът, по който го правим ние", завърши той.