В момента за образование се отделят 4.2% от Брутния вътрешен продукт (БВП), но може да добавим още 1%, за да стигнем средноевропейското ниво. Това заяви вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков в ефира на Дарик радио.

„България може да стигне американците с учене", заяви финансовият министър, като подчерта, че в класацията на 500-те най-добри университети в света, близо 480 са американски. Реформата в науката и висшето образование все още не е направена, обясни още Дянков.

Според него децата в България искат да учат и трябва да им се даде възможност да завършат висшето си образование в България и да останат в страната ни. Дянков подчерта, че пари се дават за резултати и за реформи и че положението в БАН е доста трагично, тъй като там няма големи успехи в международни класации.

Симеон Дянков обеща, че ще се дават пари за храна и облекло на тези, които се учат. За да се увеличи процентът от БВП, даван за образование, трябва да сме убедени, че парите отиват там където имаме успехи и резултати, подчерта Дянков.

„Във всички научни дисциплини и международни класации аз съм сред 100-те най-цитирани икономисти", похвали се той.

Държавата не трябва да се занимава с големи инфраструктурни проекти, подчерта финансовият министър и заяви, че се радва от факта, че в бюджет 2010 не са заделени средства за финансирането за изграждането на АЕЦ „Белене". Държавата трябва да отпуска задължително средства за опазването на реда и сигурността, здравеопазването и образованието, допълни той.

Източник: БГНЕС