Повече участие на студентите в управлението на висшите училища и разделение на академичните от финансово-стопанските дейности са част от предвижданите идеи, които ще залегнат в предложенията за промени в Закона за висшето образование.

Това каза вицепремиерът Симеон Дянков на дискусия със студентите от Университета за национално и световно стопанство, посветена на ролята на младите в управлението. Студентското представителство в управлението на университетите да бъде увеличено от 15 на 30 на сто, предвижда проектът, подготвян от МОМН.

Концепцията на реформата във висшето образование ще включва още повишаване на мобилността на студентите, създаване на кариерни центрове за ранна професионална ориентация и система за определяне на качеството на обучение във висшите училища.

До седмица ще бъде представен проект на рейтингова система за оценка на факултети и направления във висшите училища в България, каза министър Симеон Дянков. Според него, тази система е много важен фактор за определяне на качеството на висшето образование и то трябва да бъде обвързано с финансирането от страна на държавата.

Вицепремиерът беше категоричен още, че субсидията от държавата трябва да следва студента и за да се случи това, е необходима добра система за оценка на качеството. „В България има прекалено много университети и ако има добра методология за оценка, ще можем да кажем, че ще даваме пари само за качествено образование, а не според броя на студентите", подчерта Симеон Дянков. Според него, добра рейтингова система за оценка би имала дисциплиниращ и мобилизиращ ефект за ръководствата на университетите.

Науката в България трябва да се прави в много по-голяма степен около университетите и това е една от големите реформи, която е необходима в България. Така и студентите ще имат възможност отрано да се занимават с наука, каза още вицепремиерът пред младите хора.