Законова граница на бюджетния дефицит, референдум при промяна на основните преки данъци върху доходите на физическите и юридическите лица и свеждане със закон до оптимален минимум на преразпределителната роля на държавата ще инициира правителството. Това обяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в изказването си в рамките на дебата по вота на доверие за цялостна политика на Министерския съвет.

„Поддържането на финансова дисциплина не е самоцел. Това е средство за гарантиране на вътрешната икономическа стабилност, за доверието пред външните партньори и за устойчивото развитие на България. Ние не мислим от днес за утре. Ние мислим в перспектива. Затова предстои да предложим законодателни мерки", каза финансовият министър.

По думите му, работи се по пакет от закони и законови промени, които да гарантират ненарушимост на финансовата дисциплина и като следствие - на икономическата стабилност в дългосрочен план, за строги и ясни принципи, които отиват по-далеч от наричаното на професионален жаргон „фискален борд". „Искаме онова, което започнахме, да се превърне в трайна политика и да не се променя в отрицателна посока, независимо кои политически партии са на власт и кое правителство управлява", подчерта вицепремиерът пред депутатите.

По предварителни оценки дефицитът на касова основа за 2010 година е 2.8 млрд. лв., което е 3.9 % от прогнозирания БВП на касова и 3.6 % на начислена основа. И двата резултата са по-добри от заложеното в бюджета за 2010 година. Фискалният резерв към края на декември миналата година е 6 милиарда лева при заложен минимум от 4.5 млрд. лева или към днешна дата средствата са с 1.5 млрд. лева повече от заложените. Изпълнението на приходите е над 100%, отчете още министър Симеон Дянков.