Сферата на публичните финанси, данъците и търговията са силните страни на българската икономика. Сред основните слабости е демографската картина, което е типично за Европа, както и влошаващото се висше образование.

Това посочи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на представяне на доклад на Световната банка за европейския икономически модел, предаде БТА. Данъчното ни бреме е най-ниското в Европа, посочи Дянков

През 2011 г. държавата е преразпределила под 27 процента от БВП, докато средното за Европа равнище е около 40 процента, отбеляза финансовият министър. Това по думите му означава, че държавата не се меси в икономическия живот и това е плюс.

Ако икономиката започне да се развива по-бързо можем да преодолеем отрицателния демографски прираст чрез привличане на работна ръка отвън, смята Дянков. Той даде пример със САЩ, където 30-40 на сто от икономическия растеж се дължи на работна ръка отвън.

Българската инфраструктура от минус в последните години започва да се превръща в плюс и в бъдеще ще бъде предимство за растежа, прогнозира финансовият министър.

Предстои да се реализира електронното правителство, а селското стопанство се развива с бързи темпове и след няколко години ще достигне нивата си от времето на социализма, обясни още Симеон Дянков. Външна опасност за българската икономика е Гърция; тя за години напред ще остане един от най-слабо развиващите се региони в Европа и това ще ни влияе отрицателно, смята Дянков.

Друга опасност, която трябва да преодолеем според него е, че все повече млади хора заминават да следват в чужбина и нивото на българското висше образование пада. Ние непрекъснато губим от това и върху висшето образование трябва да се фокусираме, заяви Дянков.

Финансовият министър присъства на представянето на доклада на главния икономист на Световна банка Индермит Гил.

В отогвор на въпрос от аудиторията Дянков заяви, че българската енергетика е един от най-нереформираните сектори в икономиката. По думите му затова е добре 20 процента от Българския енергиен холдинг /БЕХ/ да мине в частни ръце - за да стане по-прозрачен и да има смислен дебат какъв вид енергия да произвеждаме.

Страните от Европа трябва да поставят акцент върху развитието на иновациите, за да постигнат растеж и това важи особено за страните, които са в непосредствена близост до Гърция, Италия или Португалия.

Това каза главният икономист на Световната банка за Европа и Централна Азия Индермит Гил, който представи най-новия доклад на СБ, посветен за това как да се върне лустрото на европейския икономически модел, предаде БГНЕС. Основните препоръки на доклада са свързани с рестартиране на машината за сближаване, която през години позволи на по-бедните страни да отбележат икономически ръст и повишаване на доходите

Експертът коментира, че Европа трябва да засили търговията и финансите и мобилността на работна ръка трябва да се увеличи.

"Основното ще бъде да се задържи позицията на Европа като стандарт на живот ", коментира още той. Експертът все пак отбеляза, че Европа харчи много за социална защита, като почти 60% от всички пари, които се харчат в света за тази цел, се харчат от Европа.