Бюджет 2016 не е бюджет на реформи, заяви зао bTV бившият финансов министър Симеон Дянков.

„Пицата за следващата година е тиха, почти незабележима. Това е пица, за която ще трябва да се намерят пари за допълнителни парчета“, допълни още той.

Според Дянков през 2014, 2015 и следващата 2016 г. страната ни харчи повече от други държави, т.е. нямаме затягане на коланите и големи реформи.

„През следващата година ще имаме по-голям дефицит и дълг. Дългът от близо 5 млрд. лв. ще гарантира спокойствието на правителството, но това ще се отрази в идните години, когато ще се наложи да се вдигат данъците. Иначе няма да можем да издържим,“ уточни бившият финансов министър.

Бих бил спокоен, ако дефицитът е в рамките на 1-1.5%, допълни той.

„Две са основните ми притеснения за 2016 г. - едното е очакваната концесия на Летище София, откъде се очакват около 600 млн. лв., както и енергетиката, където дефицитът е около 4.2 млрд. лв. Именно половината от дълга се очаква да отиде за запушване на дефицита по тези две направления".

Относно винетката Дянков заяви, че това е правилно решение, но и доста закъсняло. „Европа ни дава пари за изграждането на пътища, но ние трябва да ги поддържаме. Доста се инвестира в последните години в пътищата, а далеч по-малко в БДЖ."

Възможно ли е влизане в дългова спирала? Да, ние вече сме в дългова спирала, каза Дянков. Дългът ни става по-голям и започваме да плащаме по-големи лихви.

Симеон Дянков окачестви колегата си Владислав Горанов като добър финансов министър в коалиционно правителство, но му пожела да е по-смел, особено с реформите в транспорт и енергетика.

Дянков сподели, че често се чува и с премиера Бойко Борисов, като последният му съвет е бил от миналата седмица, когато са разговаряли как терористичните заплахи и миграционната вълна ще се отразят на икономиките на страните от ЕС.

„За момента влиянието ще е минимално, тъй като икономиката на ЕС върви нагоре“, сподели той.

Дянков, който утре представя новата си книга у нас, сподели, че банкрутът на КТБ се развива по същия начин, подобно на 96-97 г. Историята се повтаря, заяви още той, като според него държавата ще си върне около 10-20% от парите от КТБ.