Въвеждането на институцията на Паричния съвет и данъчната политика са двата фундамента, които определят фискалната политика на България през последните 15 години. Това казва вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в свое изложение пред ирландския Институт по международни и европейски въпроси в Дъблин. Видеоматериал с изказването на българския финансов министър е публикуван на 7 април на интернет страницата на Института.

Въвеждането на валутния борд през 1997 г. гарантира финансова стабилност и устойчивост на банковата система и високото обществено доверие в Паричния съвет е доказателство за неговия успех в България, подчерта Симеон Дянков.

Данъчната политика е другият фундамент, който направи България относително успешна в развитието си за последните 15 години, посочи още финансовият министър. По думите му, запазването на въведения през 2007 г. 10-процентен плосък данък и на корпоративния и данъка върху дивидентите със същата ставка, е основен успех за сегашното българско правителство. Запазването на ниската данъчна тежест среща високото одобрение сред бизнеса, но е налице и широк консенсус сред всички политически партии в България, каза Симеон Дянков.

Финансовият министър изтъкна, че България е ключов съюзник на Ирландия в европейския дебат за хармонизирането на данъчната основа на корпоративните данъци в ЕС и отново подчерта негативното отношение на страната ни към предложението, заложено в т.нар. Пакт „Евро+".

Симеон Дянков отново припомни, че държавите в ЕС имат различни конкурентни предимства и особености и България има резерви към подобен подход, който би ограничил европейската конкурентоспособност. В миналото подходът на високо ефективно данъчно облагане, съчетано с много изключения за отделни отрасли, не е бил успешен, затова сега ще защитаваме подхода с ниско ефективно облагане без изключения, аргументира се още финансовият министър.