От 1 януари 2011 година България ще има най-ниската данъчна тежест в Европейския съюз както за домакинствата, така и за бизнеса. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на пресконференция след редовното заседание на Министерския съвет. Правителството одобри днес проектозакона за държавния бюджет за 2011 година, както и промени в четири данъчни закони, съобщиха от Министерствто на финансите.

„Не увеличаваме данъци и акцизи, освен тези, които се отнасят до минималните прагове по европейските директиви", посочи финансовият министър и припомни основните предложения на правителството, които следващата седмица ще бъдат внесени в Народното събрание. С промяна в Закона за данъка върху добавената стойност от 1 април 2011 г. се въвежда единна намалена ставка от 9% за предоставяне на хотелиерски услуги по настаняване.

Промените в Закона за корпоративното подоходно облагане предвиждат облагане на чуждестранни юридически лица, установени в юрисдикции с преференциален данъчен режим (офшорни зони), с данък от 10% за доходите им от услуги с източник България. Промените в Закона за акцизите и данъчните складове са свързани с облагането с акциз на тютюневите изделия и се отнасят до промяна в определенията за цигари, пури и пурети и друг тютюн за пушене.

Предвижда се още повишаване на акцизната ставка върху тютюна за пушене от 100 лв. на 152 лв. за килограм. Съгласно поетите от България ангажименти с Договора за присъединяване към ЕС за достигане на минималните нива на облагане в ЕС, се предвижда и повишаване на акцизните ставки върху горивата.

Министър Симеон Дянков представи и основни параметри в одобрения от кабинета проект на Закон за държавния бюджет за 2011 година. Преразпределителната роля на държавата през държавния бюджет е ограничена до 35% от БВП, подчерта вицепремиерът. По думите му, с това повече средства ще останат на разположение на домакинствата и бизнеса. „Не увеличаваме данъци и не намаляваме заплати и пенсии и това е най-големият успех на бюджета за 2011 година", подчерта финансовият министър.

В проектозакона е заложен бюджетен дефицит от 2,5 на сто от БВП при прогнозен икономически растеж от 3,6 на сто от БВП. Според министър Дянков, заложеният икономически ръст е напълно постижим след години на сравнителен спад на производството.

Продължава да се ускорява и износът и дори при нулев икономически растеж е възможно да бъде спазена рамката на Маастрихтските критерии, коментира още вицепремиерът. В проекта, който предстои да бъде внесен за разглеждане от НС, са предвидени повече средства за секторите здравеопазване, отбрана и сигурност, както и за инфраструктура, обобщи финансовият министър.