Сумата от 950 млн. евро, която възнамеряваме да емитираме, е за първата част от транша за погасяване по облигациите за главницата и последната лихва по дълговата операция на бившия финансов министър Милен Велчев от по-предишното правителство. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков, предаде БГНЕС.

Дянков участва в дебата в Народното събрание по предложения от Министерски съвет законопроект за ратифициране на Договора за подписка между Република България и БНП Париба, Ейч Ес Би Си Банк Плюс и Райфайзен Банк Интернешънъл във връзка с емитирането на облигации на стойност до 950 000 000 евро, подписан на 4 юни 2012 г., на Договора за фискално агентство между Република България в качеството на емитент и ДЪ БАНК ЪВ НЮ ЙОРК МЕЛЪН в качеството на фискален агент и платежен агент и ДЪ БАНК ЪВ НЮ ЙОРК МЕЛЪН (ЛЮКСЕМБУРГ) С.А. в качеството на регистратор и агент по прехвърлянето относно емитирането на облигации на стойност до 950 000 000 евро, подписан на 4 юни 2012 г., и на Акта за поемане на задължения относно издаването на облигации с номинална стойност до 950 000 000 евро, подписан на горепосочената дата.

Моето първоначално предпочитание беше да се търсят средства от вътрешния пазар и само като вариант - да се търсят от външни пазари, продължи Дянков. Но се предпочете да се отиде на еврооблигационния пазар, където България сега има добри показатели и това може да ни отвори добра перспектива за следващи периоди, подчерта той.

Дянков продължи с аргументите в полза на емитирането на еврооблигации:

Втория транш на плащанията по тези облигации изтичат към началото на 2015 г. и тогава ще се търсят начини и за тяхното погасяване. Защо точно сега предлагаме този инструмент, запита той. Има два основни параметъра - дългът трябва да се взема достатъчно далеч от датата на погасяване на предишен дълг, за да има спокойствие за пазарите и за държавния бюджет и да е достатъчно близо до предишното плащане, за да няма излишни лихви, каза Дянков.

Трябва да се смятат добре плюсовете и минусите от една такава операция и решихме това да стане през пролетта, е неговото мнение. Сега е възможно най-удобният момент за такъв ход, смята финансовият министър. В процеса на подготовката установихме, че процедурата, по която е минала предишната операция по емитиране на еврооблигации е протекла доста непрозрачно преди 10-11 години, отбеляза той.

Днес се ангажирам, че в моментът, в който приключи едно предстоящо емитиране ще донеса всички документи, които са присъщи за такава сделка за да има контрол, обеща той.