Искате ли да се върнете пет милиона години назад във времето и да се запознаете с животните, населявали земите ни по онова време? Напълно възможно е, при това няма да ви се налага да пътувате до далечни места.

Защото само на 23 км от Пазарджик, в село Дорково, се намира забележителният палеонтологичен музей Плиоценски парк, в който не само ще видите възстановки на древни животни, но и ще можете да ги чуете.

Музеят представя находки от ерата на плиоцена, която започва преди 5.332 млн. години и завършва преди 2.588 млн. години. Те са открити в палеонтологичното находище на местността „Елин кладецен“ край Дорково.

Находището е най-голямото познато струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на площ от едва 15 кв. м, което превръща находището в най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа.

Разкопките

През 1985-1987 г. български и френски учени от Националния природонаучен музей при БАН и Националния естественоисторически музей в Париж провеждат палеонтологични разкопки на фосилното находище край Дорково.

След тригодишни проучвания се стига до извода, че това е най-богатото находище на останки от овернски мастодонт в света и едно от най-богатите на фосилни животински останки ранноплиоценски находища в Европа.

Открити са останки от бивни, кътници и части от скелети на над 30 вида гръбначни животни, над 600 кости на едри бозайници — мастодонти, трипръсти коне хипариони, древни редки маймуни, лъвове, саблезъби тигри, елени, тапири, носорози и примитивни мечки, а също и множество останки от гризачи и насекомоядни бозайници.

Находището е обявено за природна забележителност на 31 януари 1990 г. Музеят е открит тържествено на 19 септември 2013 г, а същата година сградата му е обявена за „Сграда на годината“.

Ескпозицията

Музеят е с цилиндрична форма, изградена от метал и стъклен купол с площ 300 кв. м. В центъра на експозиционната зала е поставена скулптура на най-величествения представител по онова време - овернски мастодонт с височина 3.90 м.

До него се намира скулптура на изкопаемата маймуна долихопитек. До скулптурата на мастодонта е разположен гигантски бивник на борсонов мастодонт, намерен в кариерата за пясък при село Генерал Инзово, област Ямбол. В музея се намират също витрини с уникални вкаменелости — фрагмент от небце с кътници и бивник от овернски мастодонт, кучешки зъб на доплихопитек и части от раменни кости на плиоценска балканска патица и на родопски глухар.

Природата около Дорково през плиоцена е представена чрез 10-метрова пейзажна диорама „Фауната и природата край Дорково и на Балканите преди 5 милиона години“. За създаване на цялостно впечатление за обитателите на тези земи в древни времена е монтирана озвучителна техника, която възпроизвежда издаваните от тях звуци.

Не ни остава нищо друго, освен да ви пожелаем приятно пътуване назад във времето!