Европейската комисия може да започне наказателна процедура срещу България заради административните пречки, които поставя за признаването на дипломите от университети в ЕС, пише днес "Юроактив".

Базираната в Брюксел медия съобщава, че европейският комисар за образованието Андрула Василиу е получила множество жалби от българи, които се оплакват, че сложната и тромава бюрократична процедура за признаването на дипломи у нас им е попречила да започнат работа или да продължат обучението си.

Комисията ще обмисли започването на наказателна процедура, ако прецени, че продължителността на процеса по признаването или таксите, които се вземат, са неоправдани и ако се установи, че подобни практики нарушават правото на движение на студентите, пише "Юроактив", като се позовава на говорителя на Василиу Денис Абът. Откриването на процедура предвижда като последна мярка България да бъде изправена пред Съда на Европейските общности в Люксембург.

По данни на "Юроактив" над 80 000 българи имат дипломи от западни университети и всяка година между 7000 и 8000 завършват извън България.

Според изданието, хората които искат да се върнат, за да работят или учат у нас губят между шест месеца и една година, както и сума, приближаваща се до средната заплата от 350 евро, за да легализират образователния си ценз.

Посочва се, че българските власти не признават удостоверенията за завършена степен, издавани от европейските университети и дипломантите трябва да чакат с месеци, докато се получи оригиналът на дипломата. Държавата изисква всички документи (девет на брой според наредбата за държавните стандарти за признаване на академична степен) да се приведат от заклет преводач, да се плащат държавни такси и да бъдат заверени от нотариус.

Източник: БГНЕС