Европейската комисия предложи предоставянето на 300 милиона евро на България, като компенсация за затворените реактори на АЕЦ "Козлодуй", предаде АФП.

Недостатъчните мерки за сигурност принудиха България да затвори четири от шестте си съветски реактора в Козлодуй, преди да се присъедини към Европейския съюз (ЕС) през 2007 г. Това струваше на страната позицията й на водещ износител на електричество за Балканите. До края на миналата година ЕС предостави 550 милиона евро, като компенсация за България за закриването на реакторите и за да помогне на страната да се справи с икономическите последствия от затварянето им. Новата сума ще покрие периода от 2010-2013 г., ако бъде договорена от 27-те страни-членки.

"Тази инвестиция в по-безопасна и по-стабилна българска енергийна мрежа илюстрира нашето желание да видим България напълно интегрирана в общия европейски енергиен пазар", заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу. "Смятам, че това е важен сигнал за европейската солидарност и нашата решителност да се отнасяме еднакво към всички страни-членки", добави той.

България отдавна планира да изгради втора атомна електроцентрала в Белене, източно от Козлодуй, на брега на Дунава.

Източник: БГНЕС